Cenotes - zatopené krasové jeskyně

Po celém Yucatánu se ukrývají tisíce jezírek a zatopených jeskyní - cenotes. Průzračné sladkovodní cenotes nasvícené paprsky slunce vytvářejí tajemnou atmosféru. Osvěžující vody cenotes jsou vhodné pro plavání nebo šnorchlování. Cenotes má také svůj podvodní svět ryb a dalších vodních živočichů, který láká k potápění a šnorchlování. Říká se, že posvátnou “studnu” si hledí mít každá rodina nejlépe hned za domem na dvoře - pro dávné Maye i dnešní obyvatele je to posvátná brána do podsvětí a zdroj pitné vody.

Mexiko cenotes

Cenotes Yucatán

Nejkrásnější cenotes se nacházejí ve vnitrozemí v okolí Valladolidu - cenote Dzitnup nebo Samulá jsou nejznámější cenotes. Další podzemní řeky a cenotes - Aktun Chen, Dos Ojos, Xel Há - najdete v pásu mezi Tulumem a Playa del Carmen, skrývají se jen pár kroků v džungli. Za poplatek se zde můžete koupat, šnorchlovat i potápět. 

Mexiko cenote Xel ha

Jak vznikly jeskyně cenotes

Tyto fascinující přírodní útvary vznikly rozpukáním vápencového podloží po dopadu obřího asteroidu před 65 milióny lety. V podzemí se utvořil spletitý systém řek a zatopených jeskyní. Některé mají propadlé klenby a proto vypadají jako malá jezírka. Do jiných vede jen malý otvor, takže pronikající paprsky světla překrásně nasvěcují krápníkovou výzdobu. Pro mnohé obyvatele jsou cenotes dodnes zdrojem pitné vody. Z ní Mayové také vyráběli rituální pálenku „balché”, která se podávala např. obětem bohů, aby jim ulehčila cestu z tohoto světa.

Mexiko cenote Dos Ojos

Cenotes aktivity

Cenotes je mnoho druhů - zcela uzavřené jeskyně, otevřená jezírka nebo studny. Ty nejvíce uzavřené jsou tajemný neprobádaný svět pro potápěče a speleology, otevřenější pak magickým chrámem pro koupání a šnorchlování a venkovní mají v oblibě místní a mladí ke skákání a na někerých dokonce různá lana a houpačky k "zip-line".

Mexiko cenotes