Indiánské kouzlo Chiapasu

Chiapas je malebná oblast, kde najdete chladná horská města, tropický prales s indiány Lakandóny, úchvatné pyramidy částečně pohlcené pralesem, vodopády a možná potkáte ptáka kecala nebo tukany anebo  žvýkačkový strom chicozapote. Chiapas je také poslední země, kde se potomci Mayů snaží udržet nezávislost, dodnes se mluví jazyky Mayů a žijí zde tradičním způsobem indiáni lakandóni. 

Mexiko Chiapas

Palenque - pyramidy obklopené pralesem

Impozantní tajemné město uprostřed mohutného pralesa, založili Mayová kolem roku 100 př. n. l. Různé skupiny pyramid, některé stále pohlcené džunglí a reliéfní výzdoba areálu  jsou jedním z nejzachovalejších a nejpůsobivějších památek v Mexiku. Najdete zde Palác s neobvyklou třípatrovou observatoří, kde žila královská rodina nebo proslulý Chrám nápisů, kde můžete sestoupit do tajemné hrobky vládce Pacala.

Oblast se rozprostírá na 1780 ha a je z velké části pokrytá celoročně zeleným pralesem, kde se ukrývají papoušci, jaguáři, vřešťani i bazilišci.

Dalšími významnými obřadními městy v Chiapasu jsou Yaxchilám a Bonampak.
 

Chiapas Palenque Chram napisu

deštný prales Selva Lacandona

Kouzelný deštný prales v Chiapasu obývají barevní tukani, opice vřešťani, jaguáři, duchové i netopýři z mayských legend a pyramid a také svérázní indiáni Lakandóni. Malý kmen Lakandónů uprchl do pralesa před španělskými kolonizátory a dnes jsou někdy tichými, jindy výřečnými průvodci pralesem a bývalými obřadními městy Bonampak a Yaxchilán. Pyramidy ztracené v džungli propojuje říčka Usumacinta.

Chiapas Selva Lacandona

San Cristóbal de las Casas

Vzdorující indiánská oblast mezi mohutnými horami byla osídlena Španěly 1528 založením města Villareal de Chiapa, které později přejmenovali na počest patrona cestovatelů sv. Kryštofa a ochránce indiánů dominikánského mnicha Bartolomého de las Casas. Las Casas byl první biskup Chiapasu a bojovník za práva indiánů v otrockých systémech tvz. encomiendas. Město San Cristóbal de las Casas se nachází v nadmořské výšce 2100m a malebné dlážděné uličky utvářejí od dob Španělů specializované čtvrti, které dodnes udržují určitou tradiční výrobu nebo řemeslo. Dominantou je zářivá katedrála Catedral s krásnou fasádou zdobenou stylizovanými květinami. Najdete zde také naprosto autentický domorodý trh (mercado municipal), který ožívá zejména v sobotu, kdy přijíždí tzeltalští a tzotzilští trhovci v tradičních oděvech, čtvrť la Merced s typickými dřevěnými hračkami, náměstí zócalo, muzea se sbírkami místních nerostů (jadeit, jantar) nebo muzeum v domě osvícené švýcarské fotografky a novinářky Trudy Blom - Na Bolom.

San Cristóbal de las Casas

Národní parky a rezervace

Přírodní rezervace Montes Azules

S rezervací Calakmul a guatemalským peténem představují “modré hory” největší zachovalý deštný prales mimo Amazonii. Najdete zde až 3000 druhů rostlin, mezi nimi až 320 druhů slavných orchidejí.

Národní park Lagunas de Montebello

Národní park Lagunas de Montebello je na 6000 ha poseto různobarevnými lagunami.

Chiapas Lagunas de Montebello

San Juan de Chamula

Indiánské vesnici v horách San Juan Chamula vévodí skromný, ale zářivý kostelík obklopený živým tržištěm. Chamulové mluví tzotzilským jazykem a nosí tradiční světlé plátěné oblečení s vlněnými přehozy. Ženy se odlišují černými sukněmi s vyšívanými a zdobenými pásky, které si vplétají do copů. Ke kostelu se můžete vypravit dokonce i koňmo.

Dodnes se zde praktikují pohanské rituály, lidé uvnitř sedí na zemi a popíjejí bublinkové nápoje a vypuzují z těla zlé duchy. Někdy také podříznou slepici a celý kostel je provoněný kadidlem.

Pozor, je zde přísně zakázáno fotit, mohli byste dostat holí několik ran do zad.