Koloniální památky Yucatánu

Mexiko je země s bohatou historií a kulturou. Pyramidy, kostely, paláce guvernérů, haciendy i trhy plné barev, bohatá kuchyně, tanec i pouliční život najdete v malebných městech Mérida, Valladolid nebo Izamal.

Mexická města jsou svědectvím dávných dob starých civilizací před objevením Nového světa i krutého dobývání a koloniální říše. Městečka mezi sopkami, na pobřeží i ve vnitrozemí poloostrova dodnes žijí tradicemi a zvyky předků a temperamentem autentického Mexika. 

Mexiko kolonialni Valladolid

Mérida

Hlavní město Yucatánu je malebným koloniálním městem s večerními fiestami a tanci probíhajícími na hlavním náměstí.

Město založili Španělé na troskách mayských pyramid v roce 1542. Mérida se pyšní nejstarší katedrálou na americkém kontinentu z roku 1598 se slavnou plastikou Cristo de las Ampollas, guvernérským palácem založeným rodinou conquistadora Francisca Monteja.

Další dominantou je náměstí Plaza Mayor (Plaza Grande) vyhlášené večerními koncerty a typickými yucatánskými tanci “jaranas”. Pokud vás zajímají předkolumbovské civilizace, na své si přijdete v Museo Regional de Antropología.

Mexiko Merida

Valladolid

Valladolid je autentické koloniální město protkané mexickou kulturou i tradicemi, kde můžete okusit pravou mexickou kuchyni i temperament. Valladolid je 3. největší město na poloostrově Yucatán.
Dominantou je katedrála Palacio Municipal s historickými výjevy z dějin města. Oblibě zdejších obyvatel se pak těší kostely Santa Ana a Santa Lucía vybudované mayskými konvertity.
Milovníky řemesel nadchne Muzeum řemesel a na náměstí lze zblízka obdivovat nádherně vyšívané haleny “huipiles”. Skvělou možností je projet si městečko na kole. V okolí Valladolidu (Dzitnup) i přímo ve městě (Zazi) se nacházejí nádherné cenotes.

Mexiko trhy

Izamal

Žluté městečko Izamal je fascinující směsí mayských a koloniálních památek.

Mayským památkám vévodí jedna z největších mayských staveb - pyramida zasvěcená vládci Velký slunečný ohnivý ara - K'inich K'ak' Mo'. Na plošině po zbořeném mayském chrámu vystavěli františkáni klášter Sv. Františka Paduánského - Convento de Santo Antonio de Padua.

Izamal, jako každé koloniální městečko, má svá patia, podloubí, paláce a také trh a mnoho řemeslných dílen. Doporučujeme na trhu koupit výrobky ze sisalu (henequén), který je pro tuto oblast typický: rohože, tašky nebo houpací sítě “hamacas”.

Mexiko Izamal