Mexiko Oaxaca

Oaxaca je půvabná oblast v srdci Mexika s největším podílem indiánského obyvatelstva, obřími kaktusy a nejkrásnějším koloniálním městem - hlavním městem Oaxaca. Pobřeží omývají vody Tichého oceánu a najdete zde klidná panenská zákoutí i útesy a velké vlny, které přitahují surfaře z celého světa. Obyvatelé jsou potomci civilizace Zapotéků a Mixtéků, kteří dodnes spolu mluví indiánskými jazyky a uchovávají si dávné tradice a kulty. Oaxacké tance, fiesty i kuchyně plné fantazie a barev patří k těm nejzajímavějším zážitkům mestického Mexika.

 

Mexiko Oaxaca

Oaxaca pláže

Pobřeží Oaxacy nabízí písečné pláže Tichého oceánu s luxusními a plně vybavenými hotely jako v přímořském městečko Huatulco, kde najdete i golfové hřiště  a marínu, pohodovou atmosféru Puerto Escondido a Zipolite nebo rozvíjející se Puerto Ángel.

V přírodním parku Laguna Chacahua můžete pozorovat krokodýly, želvy u Puerto Ángel nebo šnorchlovat. S místními rybáři se můžete vypravit na objevování nedostupných romantických pláží a rybařit.

Mexiko Oaxaca plaze

Oaxaca a Puerto Escondido

Oaxaca je úchvatnou směsí hor, pláže a oceánu. Nejluxusnější pláže a hotely najdete v letovisku Huatalco, ale mezi znalci je stále více oblíbené Puerto Escondido - “skrytý přístav”. Dříve sloužil pirátům, později komunitě hippies a dnes se tu mísí všechny věkové kategorie i národnosti. Hlavním lákadlem jsou panenské pláže, civilizací jen málo dotčený přístav a pohodová atmosféra. Kromě slunění a koupání můžete šnorchlovat a rybařit s místními znalci.
Pozor na silné spodní proudy, některá místa nejsou vhodná ke koupání.

Mexiko Pacifik

Oaxaca - nejkrásnější koloniální město v Mexiku

Oaxaca leží ve výšce 1500 m v pohoří Sierra Nevada del Sur a patří k nejzachovalejším a nejpůvabnějším památkám koloniální doby. Pyšní se oslnivě zlacenou výzdobou kostela Santo Domingo stavěným celých 200 let, klášterem, bazilikou La Soledad, několika muzei a trhy.

 

Nenechte si ujít největší indiánský trh v Mexiku - Mercado de Abastos, kde můžete obdivovat zejména místní typickou černou a zelenou keramiku, šperky, dřevěná malovaná zvířata, fantastičtí "alebrijes" z papiermache a ručně tkané barevné koberečky.

 

Oaxaca má také slavné rodáky: revolucionář Benito Juárez, moderní malíř Rufino Tamayo a světoznámý malíř obrazů plných kulatých postav a optimistické energie Francisco Toledo.

Oaxaa Santo Domingp

Monte Albán - pyramidy Zapotéků a Mixtéků

Monte Albán je největší náboženské centrum Zapotéků vystavěné v úchvatné výšce nad údolím Valle de Oaxaca. Od roku 500 př. n. l. se zde vystřídalo několik civilizací od Olméků po Mixtéky, kteří jej využívali zejména jako pohřebiště. Kamenné plošiny pyramid, kde stávaly dřevěné chrámy, observatoř, hřiště  peloty a reliéfy zajatců připomínají dobu rozkvětu i kruté rituály.

 

vzdálenost od Oaxaca: 8 km na západ

otvírací doba: 8 - 18h

vstupné: zdarma

Oaxaca Monte Alban

Oaxaca - legendární mezcal a kobylky Chapulines

V oblasti Oaxaca roste "zelené zlato" agáve, která se zpracovává na výrobu legendární pálenky - mezcalu. Mezcal ovšem neproslavila agáve "espadín", ale drobná červená larva z agáve - gusano rojo, který dodává destilátu originální chuť. Mezcal je nápoj indiánských bohů starý tisíce a říká se, že "osvobozuje naši duši". S mírou nejlépe.

 

Nenechte si ujít také místní specialitu Chapulines - smažené kobylky v kukuřičné mouce a chile. A stojí to za to, kdo si kobylky dá, ten se sem vrátí!

 

Oaxaca agave

Hierve del Agua - úchvatné skalní útvary a indiánské vesničky

V okolí města Oaxacy najdete další zajímavá místa. Prozkoumejte Oaxacký kaňon - zkamenělé solné vodopády a jezírka v překrásném Hierve del Agua. Kolem můžete využít ekoubytování v indiánských vesničkách Yu'u.

Navštivte také trhy v okolních vesnicích nebo městečko Santa María el Tule s pověstným dva tisíce let a starým cypřišem "ahuehuete", který ještě pamatuje aztéckého vládce Moctezumu (42m obvod).

Oaxaca hory

Santa María el Tule a nejstarší cypřiš

V ospalém městečku Santa María el Tule najdete 2000 let starý a 42m široký cypřiš. Jeho sláva a majestátní kouzlo umocňuje jeho stáří - tento širší než vyšší cypřiš zažil ještě vládu posledního aztéckého panovníka Moctezumy. Místní v něm nalézají nejrůznější vyobrazení - od podobizny Ježíše až po krocana. 

El Tule nejstarsi cypris

Oaxacké tradice a slavnosti

V Oaxace tak jako v celém koloniálním světě se kuriózně mísí křesťanské a původní indiánské tradice. Nejvýraznějšími svátky je Día de los Muertos (Den zesnulých), kdy se mrtví znovu vracejí na zem a setkávají se se svými blízkými. Mexičané čistí a zdobí hroby zejména ohnivě zářivými květy cempasúchil, cukrovými a čokoládovými lebkami a svým mrtvým chystají doma altar - oltář s mnoha symbolickými dary, květy i jídlem, které měl dotyčný v oblibě. Nocí září nejen tisíce světel ze hřbitovů, ale veselý rej v ulicích podobný karnevalu.

Lokální a nejméně obvyklou vánoční tradicí je Noche de Rábanos (Noc ředkviček), která se slaví 23. prosince a místní zpodobňují z ředkviček a mechu výjevy každodenního života.   

Oaxaca je také proslulá největšími indiánskými řemeslnými trhy. Nenechte si ujít krásné trhy s řemesly v hlavním městě i okolních městečkách: keramika a panenky z Atzompa, fantastičtí draci "alebrijes" z Arrazole, dřevěné figurky ze San martín Tilcajete, mačety v Ocotlánu nebo černá keramika Coyotepecu.

Oaxaca tradice a řemesla