Po stopách Mayů - pyramidy v Mexiku a Guatemale

Mayové vytvořili nejstarší a nejúchvatnější civilizaci na území Mexika a celé Střední Ameriky a dodnes žije na území Mexika 3 milióny potomků dávných Mayů. Říše Mayab spojovala různá společenství mluvící "řečí Mayů" na území Chiapasu, poloostrova Yucatán, Guatemaly a Hondurasu. Mayové byli nadšení matematici a astronomové, důmyslní architekti a výtvarníci. Bez moderní techniky dosáhli přesných astronomických výpočtů např pohybu planety Venuše, slunečního kalendáře o 365 dnech a obřadního kalendáře s 260ti dny, které společně vytvářely 52letý cyklus.

Odkaz Mayů

Ek Balam - pyramidy Černého jaguára

Ek Balam - pyramidy Černého jaguára jsou teprve nedávno odhalené pyramidy uprostřed tropického lesa na sever od města Valladolid. Dvojité zdi zřejmě symbolického významu obepínají sympaticky sevřené město, kde najdete trojúhelníkový oblouk, hřiště peloty a různé budovy vystavěné ve stylu chenes. Nejzajímavější je palác Akrópolis s hrobkou panovníka střeženou reliéfy válečníků.

Nedaleko archeologického areálu se můžete osvěžit v průzračné cenote X'can che, projet se jezírkem na kajaku nebo se spustit do vody na zip-line.

 

vzdálenost Cancún - Ek Balam: 172km, 1:50 min

vzdálenost Ek Balam - cenote: 2 km (možnost zapůjčení kola)

Odkaz Mayů Ek Balam

Cobá

V obřadním centru Cobá se nachází nejvyšší pyramida na poloostrově Yucatán - Nonoch Mul. Po 120 schodech vystoupáme na 42 m vysokou pyramidu Nohoch Mul, která je součástí rozlehlého areálu. Najdete zde vzácné stély s vyobrazením mayského kalendáře a mnoho skupin pyramid tajemně rozsetých v džungli.

Několik kilometrů od Cobá můžeme také nahlédnout do světa potomků dávných Mayů a navštívít mayskou komunitu. V mayské vesničce dodnes udržují tradiční způsob života, rituály a řemesla: typická ručně zpracovaná keramika, haleny “huipiles” vyšívané pestrými květinovými vzory nebo příprava pokrmů podle indiánských receptů nebo šamanské rituály. 
 

pyramida Nonoch Mul: 120 schodů
rozloha areálu: 210 km2

vzdálenost Tulum - Cobá: 48 km, 44 min.

Cobá doprava mezi pyramidami

Pyramidy Edzná

Město Edzná se vyznačuje neobyčejným zavlažovacím systémem a tajemnými chrámy nebeského božstva – stvořitele Itzamná zdobené maskami východu a západu slunce.
Město Edzná bylo osídleno již kolem roku 400 př.n.l. na křižovatce obchodních cest mezi severem poloostrova Yucatán a nížinami na jihu s dnešním Campeche.
V roce 1450 bylo zcela opuštěno. Najdete zde Templo de los Cinco Pisos (Velká Akropolis), do jehož temných síní během setby a sklizně vstupuje sluneční svit a ozařuje stélu boha Itzamná nebo Templo de los Mascarones – chrám masek,kde stěny zdobí reliéfy v podobě masek východu a západu slunce.

vzdálenost Campeche – Edzná: 45 km na jihovýchod

Edzná pyramidy

Becán

Becán byl hlavním městem oblasti řeky Ría Bec a leží kilometr od Chicanná. Zajímavá urbanizace města odděluje příkopem vládnoucí elitu s největšími budovami. Najdete zde pyramidu Estructura III s oltářem boha Kukulkána (podle Toltéků a Aztéků Quetzalcóatla) nebo temný tunel s netopýry.

 

otevírací doba: 8 – 17:00 h

Odkaz Mayů

Chicanná

Chicanná – “dům hadí tlamy” je malé naleziště z předklasické éry obývané elitou z nedalekého Becanu. Provázet vás budou podobizny boha stvořitele Itzamná, žvýkačkové stromy chicozapote a ukřičení hnědí pávi.

vzdálenost Becán - Chicanná: 1km

vzdálenost Chicanná - Tulum: 339 km, 3:50 hod

Odkaz Mayů