Mexiko příroda

Mexiko patří mezi jednu ze 3 zemí s nejrozmanitější faunou a florou na světě. Žije zde 30 000 druhů rostlin, 450 druhů savců a přes 1000 druhů ptáků. Jsou zde činné sopky, poušť a kaňony, džungle, jeskyně a cenotes, laguny i nádherný korálový útes. kde se ukrývají hejna růžových plameňáků a kolonie motýlů, papoušci, tukani, quetzalové, chápáni, leguáni, krokodýli, žraloci, želvy nebo rejnoci.

 

Mexiko papousci

Přírodní rezervace a parky Yucatán

Nejvýznamnější přírodní rezervací v Mexiku je Reserva de la biosfera Sian Ka'an.
Rozkládá se v džungli na jih od Tulumu na 526 000 hektarech. Syan Ca-an - “Místo, kde se rodí nebe” - je domovem stovek tisíc ptáků, krokodýlů, opic, plazů a ryb a najdete zde pyramidy obklopené džunglí i skryté cenotes. Rezervace patří do přírodního dědictví UNESCO. V oblasti se nachází systém kanálů a laguna Boca Paila z dob mayské civilizace a žije zde původní indiánské obyvatelstvo a jejich potomci. Ti se s pomocí organizace Amigos de Sian Ka'an snaží udržet kulturní dědictví mayské komunity, zachovat její tradiční způsob obživy, řemesla, rituály i jedinečnou kuchyni.

Dalšími rezervacemi jsou Parque Natural de Yum Balam, jehož součástí je i ostrov Holbox, a Parque Natural de Quintana Roo.

Děti a milovníci zoo ocení archeologicko-ekologické parky Hel Há nebo Xcaret, kde můžete v původní mayské zátoce mezi Cancúnem a Playa del Carmen pohodlně poznávat mexickou kulturu i přírodu. Nachází se zde podzemní řeka Paraíso, pláž a můžete navštívít akvárium, statek, želví lagunu nebo jeskyni netopýrů anebo poobědvat v mayské vesnici.

Mexiko priroda Monarca real

Zvířata v Mexiku

Zvířat je v Mexiku na tisíce druhů. Mezi původní druhy patří např. ocelot, dikobraz nebo divoký předek krocana. Naleznete tu ale i z Evropy přivezené a zdivočelé španělské koně nebo zvířata z obou Amerik - od medvědů a srnců z té severní po tapíry, pásovce, mravenečníky nebo jaguáry z jižní.

Dále se zde samozřejmě vyskytuje hmyz jako např. “mosquitos”, pavouci tarantule, mravenci we we, kteří sní kmen mahagonu za jediný den, ale i štíři v poušti, mnoho plazů a obojživelníků jako leguáni, krokodýli nebo jedovatí chřestýši. Mexiko je domovem stovek druhů ptáků - kolibříci, supi, volavky, plameňáci nebo vzácní pestrobarevní quetzalové, posvátní ptáci, jejichž pera zdobila čelenky indiánských vládců.

Z vodních živočichů se můžete potkat nebo dokonce plavat se žralokem velrybím, želvou mořskou, rejnoky nebo chobotnicemi.

Žralok velrybí - největší ryba na světě

Tiburón ballena - velrybí žralok je největší ryba na světě, která měří až 15m a váží 18 tun. Díky zajímavému puntíkovanému vzoru je také nazýván “Domino”. Hejna těchto majestátních živočichů připlouvají k břehům poloostrova Yucatán za planktonem a nejsnáze se s nimi setkáte během úplňků od března do léta.

Mexiko priroda
Mexiko priroda

Exotická flóra v Mexiku

Palma královská - dorůstá až 600m, listy se využívají jako střešní krytina, z 10ti letého dřeva se může najíst až 20 lidí.
oleandr - pozor v kůře keře je obsažená strychnin
orchidej - oblíbenou pokojovou rostlinu pěstovali již v dávných dobách Aztékové a vyráběli z ní “tortillas”! Recept se ztratil, ale na ozdobu se pěstují po celém Mexiku. Orchideje zde mimo jiné sbíral v polovině 19. století český cestovatel a zahradník Benedikt Roezl a několik druhů je pojmenováno na jeho počest.
kaktusy - Roezl poslal z Oaxacy do Evropy několik tun exemplářů
opuncie - symbol se objevuje i na státním znaku a vlajce s orlem s hadem v zobáku, plody jsou oblíbené ovoce, listy se nakládají nebo základ por výrobu “nejchudších” tortillas
agáve - různé druhy např. k výrobě tequily nebo sisalového vlákna

vanilka - nažka orchideje (Vainilla Planifolia), předkolumbovské civilizace používaly vanilku k ochucování nápojů, název pochází z “vaina” (vagína), který se zkomolil ve španělštině do “vainilla”
ananas - původem z Brazílie a Paraguaye je v Mexiku symbolem pohostinnosti
mahagon - strom s nádherným hnědo-červeným dřevem pro výrobu nábytku a dekorace
kukuřice - kukuřice je plodina stará desetitisíce let a tvořila základ předkolumbovského jídelničku
kakao - boby kakaa sloužily v aztécké říši jako měna a pražené boby s kukuřicí a vodou byly nápojem vládců. Kakao do Evropy přivezl Hernán Cortés a dnešní chuť čokolády vytvořili Francouzi přidáním cukru a Holanďané přidáním mléka.
tamarind - dužina se používá pro výrobu lahodného nápoje oblíbeného po celé Latinské Americe
chicozapote - strom, jehož mízu podobnou kaučuku používali ke žvýkání již Mayové, se dostal s prezidentem Santa Anou až do USA, kde z této hmoty Thomas Adams vyrobil první komerční žvýkačky (španělsky “chicle”)
ceibá - posvátný mayský strom propojuje říši nebe, země i podsvětí
Z Mexika je také amarant, maguey, avokádo nebo batata a v pralesní epitafy, které tradičně zdobí všechny české školy a školky a instituce

Mexiko priroda
Mexiko Palma kralovska
Mexiko priroda koral