Tajemné pyramidy Chichén Itzá

Navštivte starobylé mayské město Chichén Itzá se slavnou Kukulkanovou pyramidou (UNESCO), která je označovaná za jeden ze sedmi novodobých divů světa. Kromě jiného zde najdete i největší hřiště rituální míčové hry Pelota na světě.

Mayové a později Toltékové zde vybudovali i další chrámy a objekty posvátnou studnu, příbytek boha deště Chaka, chrám válečníků nebo observatoř.

Zajímavosti Mexiko Chichén Itzá

Kukulkánova pyramida - 7.div světa

Pyramida Kukulkána (Opeřeného hada), Španěly nazývaná El Castillo, patří mezi novodobý 7. div světa. Monumentální stavba v sobě spojuje mayské náboženské symboly, zemědělský rok a pohyb hvězd.
Bůh slunce a nebes Kukulcán žehná zemi převtělený do opeřeného hada, když během rovnodennosti dochází k úchvatnému úkazu - stín hada sestupuje po schodišti pyramidy až zmizí v obřích kamenných hlavách v zemi. 91 schodů ze všech světových stran tvoří s chrámem na vrcholu součet 365, což je počet dní mayského kalendářního roku.

Chichen Itza Kukulkanova pyramida

Posvátná hra Pelota

V Chichén Itzá se nachází největší hřiště peloty v Mexiku. “Pelota” - španělsky míč - je posvátná hra k udržení vesmírné rovnováhy.  V této míčové hře s prvky fotbalu a basketbalu se hráči strefují kaučukovým míčem do kruhu ve tvaru hada, který symbolizuje  boha slunce Kukulcana.
V dávných dobách bylo na závěr jedno mužstvo obětováno bohům k udržení rovnováhy mezi deštěm a sluncem. V Chichén Itzá se dále nachází palác lebek, chrám válečníků, observatoř a posvátná cenote Xtoloc, do níž byly bohu deště Chaakovi mimo jiné obětování i lidé.

Chichen itza Pelota

Chichén Itzá

Město  založil kolem roku 525 n.l mayský kmen Itzá a až do počátku 16. století představovalo nejmocnější středisko v zemi Mayab. Jeho zánik je dodnes opředený tajemstvím a legenda praví, že důvodem bylo znepřátelení ligy tří království: Chichén Itzy, Uxmalu a Mayapánu. Princezna z Maypánu, Sac Nité, byla zaslíbena princi z Uxmalu, ale zamiloval se do ní Chanek, princ z Chichén Itzy, který ji v den svatby unesl a uprchnl s ní na jih. Když pak rozzuření uxmalští a mayapanští dorazili do Chichén Itzy, bylo město už opuštěné.

Chihen Itza posvatna cenote

Praktické rady

Chichén itzá je nejvyhledávanější archeologické centrum na Yucatánu a určitě stojí za návštěvu. Doporučujeme jej navštívit brzy ráno, je zde menší horko a méně turistů. V ceně vstupenky je také efektní turistickou světelnou show Luz y Sonido (Světlo a zvuk).

Vzdálenost od pobřeží (Cancún): 190 km, 2 hod
Doporučená doprava: jedno nebo vícedenní zájezd s průvodcem, nejlépe vozem z půjčovny. Více informací vám poskytnou zaměstanci CK Go2 Mexiko.
Otevírací doba komplexu: 8 - 17h, 19h speciální mayská show
Parkování: 25 pesos
Cena vstupenky: 188 pesos

Široká nabídku naleznete v sekci ZÁJEZDY MEXIKO.

Mexiko efektni show