TULUM - bělostné pláže Mayské riviéry

Starobylý mayský přístav Tulum, vystavěný na útesu mezi plážemi Karibského moře a džunglí, je jedno z nejkouzelnějších míst Yucatánu. Hledáte-li bělostné bláže, exotickou přírodu a památky, je Tulum ideálním místem pro vás.

Mexiko Tulum

Památky Tulum a Cobá

Tulum byl vzkvétajícím přístavem. Mayové jej založili kolem roku 433n.l. a uctívali zde boha Kukulkána (spojovaného s obchodem a kakaem) a nejdůležitější mayskou planetu, Venuši (Xux ek - “hvězda včela”). Chrámy zasvěcené kultu opeřeného hada boha Kukulkána tvoří majestátní celek obehnaný mohutnými hradbami. Největšími dominantami korálového útesu jsou “Hrad” (El Castillo), který sloužil mimo jiné jako maják, Chrám sestupujícího boha, Chrám Fresek s dochovalými malbami, Dům Sloupů, Dům cenotu nebo Chrám větru, který sloužil k náboženským obřadům až do roku 1924. 

Necelých 40 minut cesty od Tulumu (48 km) směrem do džungle se na posvátné bílé cestě, “sacbeob”, nachází další mayské centrum, Cobá, s nejvyšší pyramidou na poloostrově Yucatán, Nonoch Mul. 

Mexiko pyramidy

Pláže Tulum a cenotes

Tulum je vystavěný na břehu moře a kamenné schody z útesu vedou přímo na pláž Boca Pela. Romantické útesy ale skrývají další malebné plážičky s bílým pískem a korály. Můžete šnorchlovat, plavat a užívat si naprosto klidné přírodní prostředí.

V okolí Tulumu směrem do džungle se nachází množství nádherných cenotes. Cenotes (dz'onot) jsou zatopené krasové jeskyně s krápníkovými stropy. Přírodní chrámy boha deště Chaaka jsou pro Maye dodnes posvátné. Více informací o cenotes najdete na Cenotes

Tulum Riviera Maya
Tulum cenotes

Tulum - svatyně Kukulkána a Venuše a mayská observatoř

Dnešní moderní název Tulum označuje “pevnost”, ale původní mayské jméno Zamá znamená
“svítání”. A skutečně, nejen slunce, ale i měsíc a hvězdná obloha jsou zde až magicky blízko.
Mayští astronomové odsud pozorovali pohyb planety Venuše během cyklu 584 dní, kdy se
hvězda zrodí (odtud název “úsvit”) a putuje od východu k západu až zmizí za obzorem
v říši mrtvých. Proto mají zdejší chrámy vchod orientovaný západním směrem a objevuje se na nich několikrát motiv “sestupujícího boha”.

 

Mexiko Tulum Tulum

Leguáni v Tulumu a Sian Ka'an (UNESCO)

Do Tulumu lidé jezdí i pozorovat leguány. Ti se zde vyhřívají se na starobylých balvanech a chvílemi se zdá, že jsou součástí kamenné výzdoby opevnění. Tulum je branou do tropického pralesa, přírodní rezervace Tulum a Sian Ka'an, která je zapsáno v UNESCO pro svoji přírodní unikátnost. Cestou můžete navštívit i opičí útulek.

Mexiko Tulum leguani

Tulum městečko

Městečko Tulum se nachází dva kilometry od mayských ruin. Najdete zde restaurace, bary i malebné hotýlky. Na pobřeží na jih od Tulumu vyrůstají luxusní hotelové komplexy a zajímavé
ekohotely a bungalovy. 

Praktické rady a informace

Archeologický areál Tulum navštivte brzy ráno - vyhnete se nepříjemnému horku a záplavám turistů. A přibalte si plavky! Pokud si chcete zažít něco skutečně okouzlujícího, vyražte na pláže kousek dál na jih a pak se vydejte do pralesa za osvěžující průzračnou vodou v u jeskyň cenotes.

Vzdálenost od pobřeží (Cancún): 1,45min, 131km
Doporučená doprava: jedno nebo vícedenní zájezd s průvodcem, nejlépe vozem z půjčovny. Více informací vám poskytnou zaměstanci CK Go2 Mexiko.
Otevírací doba komplexu: 8 - 17h, 7-18h (v zimě)
Cena vstupenky: 57 pesos