Mexiko Veracruz

Veracruz je druhý největší přístav a oblíbené prázdninové místo na exotickém pobřeží Mexického zálivu. Útočiště pirátů i prvních objevitelů založil v roce 1519 Hernán Cortés. Ve městě najdete nejstarší křesťanský kostel Cristo del Buen Viaje a pevnost San Juan de Ulúa, katedrálu a slavné Akvárium. Veracruz a okolí nabízí nádherné tropické pláže omývané teplými vodami Atlantiku.

Exotické prostředí Veracruzu inspirovalo filmové tvůrce a natáčely se zde světoznámé filmy (Romeo a Julie s Leonardem di Capriem, Než se setmí s Javierem Bardemem nebo Apokalypto Mela Gibsona aj.)

Veracruz Laguna Catemaco

Veracruz pláže

Filmově proslavená zátoka necelých 30km od Veracruzu Boca del Río nabízí krásné pláže s hnědým pískem: Antón Lizardo, Isla del Amor (méně bezpečná s většími vlnami) a na ostrůvku malá plážička Cancuncito s bílým pískem jako v Cancúnu.

 

Za čistějšími plážemi se vydejte i na jih na Playa de Oro a pláž Mocambo.

 

Další romantické pláže v Mexického zálivu najdete v Montepío u San Andrés de Tuxtla nebo laguny Catemaco (pláže Arroyo de lisa, Costa de Oro, Playa Azul, Playa Escondida a Roca partida). Na sever od Veracruzu leží oblíbený Tuxpán.

 

Pláže přímo ve Veracruzu jsou přelidněné a nepříliš čisté: playa Regatas, playón de Hornos, Villa del Mar nebo playa Martí.

Mexiko pláže Veracruz

Pobřeží Mexického zálivu aktivity

Úrodná a bujná zelená oblast Veracruzumezi tropickou džunglí v Tehuantepecké šíji a horami Sierra Madre Oriental se zasněženým vrcholkem nejvyšší hory Pico de Orizaba (5747m).

 

Poblíž horského městečka San Andrés de Tuxtla vás místní děti zavedou k vodopádu Salto de Eyipantla a za výlet stojí také čarovná Laguna Encantada nebo Laguna de Catemaco, kde na ostrově Tanaxpillo žijí makakové a přírodní rezervace Nancyiaga s přírodními minerálními lázněmi temaxcal a krokodýlí farmou.

 

Ve vlhkém pásmu pobřeží se pěstuje cukrová třtina, tropické ovoce, vanilka, káva a kakao, navštívit můžete také továrnu na doutníky. Z města Xalapa pochází také “jalapeno” – nejméně pálivý, ale oblíbený druh chilli papriček.

 

Od roku 1519, kdy sem dorazili španělské flotily pod vedením Hernána Cortése se stal Veracruz nejdůležitějším přístavem pro komunikaci s Evropou.

 

V posledních desetiletích se ekonomicky oblast rozvíjí díky nalezištím ropy.

 

Zajímavými místy jsou civilizací téměř nedotčená koloniální města Tlacotalpan (UNESCO) a Coatepec.

Mexico chile jalapeño
Veracruz karneval
Mexiko tropicke ovoce

Veracruz Olmékové a šamani

Nejstarší kulturou byli tajemní Olmékové (kolem 1000 př.n.l.).. Řeky využívali jako obchodní stezky také Mayové. Starobylé město Tajín je součástí kulturního dědictví UNESCO. Ve vnitrozemí v univerzitním městě Xalapa se nacházejí druhé nejlepší archeologické sbírky v Museo de Antropología (civilizace Olméků, Totonaků, Huaxtéků).  Dodnes najdete ve Veracruzu šamany, kteří svou bílou i černou magií léčí za pomoci bylinek, lektvarů, svatých nemoci duše i těla.


Mexiko Veracruz Olmekove