Mexiko Yucatán

Yucatán je poloostrov na jihu Mexika ideální pro dovolenou na krásných karibských plážích. Doporučujeme pobyt zkombinovat s poznáváním mayských památek a exotické přírody ve vnitrozemí.

Na Yucatánu najdete tajemné pyramidy z doby mayské civilizace, průzračná jezírka cenotes uprostřed džungle a mnoho druhů exotických zvířat (plameňáci, želvy, krokodýli nebo žraloci velrybí).

Mexiko Yucatan

Exotická dovolená na poloostrově Yucatán

Dovolená na Yucatánu umožňuje skvěle zkombinovat pobyt na tropické pláži s poznáváním mayských památek a pozorováním divoké přírody. Navíc při ní můžete snadno navštívit některý z exotických ostrovů s dosud nedotčenou přírodou - Isla Mujeres, Isla Holbox a další ostrůvky v Karibiku a Mexickém zálivu.
Svou rozlohou vám Yucatan umožňuje zvládnout dovolenout pohodlně jen autem, bez leteckých přesunů - hlavní archeologická naleziště, koloniální městečka nebo haciendy a další zajímavá místa se nacházejí maximálně 2 - 5h od Cancúnu.

Poloostrov Yucatan

Pyramidy na Yucatánu

Mnoho mayských památek zůstává stále tajemstvím džungle. Dosud objevené a zpřístupněné areály jsou Uxmal (UNESCO) a Chichén Itzá (UNESCO), Palenque (UNESCO), Itzamal, Tulum, Cobá, Ek Balam.

Mexiko pyramidy

Yucatán - tajemná říše Mayů

Poloostrov Yucatán, část mayské říše Mayab, obývali Mayové již od 3. století n.l. a název znamená “země těch, kdo mluví řečí Mayab”.
Španělé tento pozemský ráj obývaný rozvinutou civilizací astronomů a matematiků objevili v roce 1517 a založili zde město Mérida. Ani po definitivní porážce indiánů během Guerra de Castas (Válka kast) v polovině 19. století se Mayové kolonizátorům plně nepodrobili a dodnes bojují ve státě Chiapas o svobodu. Polovině obyvatel poloostrova koluje v žilách indiánská krev a mají mayská jména.

Mexiko Mayove

Yucatán - základní údaje

Území Yucatánského poloostrova se dělí mezi Spojené státy mexické, Belize a Guatemalu. Mexická část je rozdělená na státy Yucatán, Quintana Roo a Campeche s hlavními městy Mérida, Chetumal a Cancún, kde setaké nachází mezinárodní letiště.

Poloostrov Yucatán leží na jihovýchodním cípu Mexika. Na rozloze 145 000 km² se rozprostírá Yucatánská nížina s tropickým deštným pralesem, posetá objevenými i stále v džungli skrytými pyramidami mayských center, koloniálními městy (Mérida, Campeche, Valladolid, Chetumal aj.), rybářskými vesničkami i turistickými letovisky (Cancún, Playa del Carmen).
Písečné pobřeží s druhým největším korálovým útesem světa oblévá Karibské moře a vody Mexického zálivu. Kromě lagun (Nichupté, Bacalar, Punta Laguna aj.) se nacházejí všechny řeky Yucatánu pod zemí v podobě podzemních řek a zatopených krasových jeskyní zvaných “cenotes”, které vznikly dopadem meteoritu před 65 milióny lety.

Yucatán byl hlavní oblastí pěstování agáve na výrobu sisalu - “henequénu”, kterému se přezdívalo zelené zlato. Do 19. století se zde nacházelo několik haciend nejbohatších mužů Latinské Ameriky.

Yucatan zakladni informace
Yucatán hacienda
Yucatán agáve