Základní údaje o Mexiku

Mexiko je rozmanitou zemí s překrásnou panenskou přírodou i bohatou historií. Název "mexico" pochází z jazyka nahuatl a znamená "pupek měsíce". Také Aztékové, kteří se po dlouhém putování usadili na ostrově v jezeře Texcoco (měsíční jezero) si říkali "mexicas". Vyvolené místo jim ukázal bůh Huitzilopochtli v podobě orla požírajícího hada na keři opuncie.
Seznamte se se geografickými a faktickými údaji Mexika

Mexiko zakladni udaje

Mexiko

Mexiko je rozmanitou zemí s překrásnou panenskou přírodou i bohatou historií. Můžete se vydat na bělostné písečné pláže s tyrkysovým Karibikem na poloostrov Yucatán, pokračovat přes tajuplné pralesy s průzračnými jezírky, náhorní plošiny a horská indiánská městečka až po zasněžené vrcholky Popocatépetlu. Můžete cestovat v čase do indiánských civilizací Mayů, Toltéků, Zapotéků, Aztéků a mnoha dalších, dozvědět se o dobývání Ameriky španělskými conquistadores, o misiích i krutých statkářích na haciendách. Provázet vás budou pestrobarevné trhy a fiesty, exotické chutě a pulzující temperament mexického života. Mexiko je zemí srdečných a přátelských lidí a pestrou směsicí kultur, což dokládá přítomnost pyramid vedle barokních kostelů i prolínání chutí, tradic a španělštiny s indiánskými jazyky.

Mexiko encyklopedicky

Estados Unidos Mexicanos - Spojené státy mexické

státní uspořádání: republika, 31 států (distritos federales)
rozloha: 1 972 546 km2
počet obyvatel: 93 986 000
měna: peso
délka pobřeží:  9 129 km
nejvyšší hory: sopky Pico de Orizaba (5699 m), Popocatépetl (5452 m)
největší řeka: Río Grande del Norte
podnebí: subtropické podnebné pásmo
nerostné bohatství: ropa a zemní plyn, dříve zlato a stříbro (odtud “Eldorado”)
významná města: Guadalajara, Monterrey, Puebla, Oaxaca, Acapulco, Veracruz, Cancún, Mérida, Valladolid
náboženství: římskokatolické (89%)

Mexiko zakladni udaje

Mexiko geografie

Mexiko leží v Severní Americe mezi řekou Río Grande, která tvoří přirozenou hranici s USA a Belize a Guatemalou. Západní pobřeží omývá Tichý oceán a východní Atlantik (Mexický záliv a Karibské moře). Země je geograficky velmi členitá – velkou část severu tvoří náhorní plošina “meseta” ohraničená horským pásmem Sierra Madre a na jihu se tyčí nejvyšší horský masiv sopečného původu, Tierra Neovolcánica, s množstvím stále činných sopek. Mexiko má 4 podnebná pásma: tierra caliente (do 800 m), templada (do 1700 m), fría (nad 2500 m) a tierra helada se stále zasněženými vrcholky.

Mexiko Geografie

Mexiko historie

První Mexičané přišli na území dnešního Mexika před 20 000 lety.
Zdejší kultury byly před příchodem Evropanů založeny na zemědělství (kukuřice, kakao, dýně, papriky, rajčata, bavlna, tabák) a disponovaly rozvinutým stavebnictvím, náboženstvím a astronomií.

S promyšlenou architekturou a sochařstvím Mayů, Olméků, Toltéků a Aztéků se setkáme na monumentálních stavbách pyramid, chrámů, nebo stélách a nástěnných plastikách v dochovalých městských náboženských centrech (Teotihuacán, Tula, Palenque, Tulum, Uxmal, Chichén Itzá, Cobá a další).  Pokud vás zajímá mayský kalendář, hieroglify, astronomie a matematika nebo se chcete dostat na úroveň bývalého Tenochtitlánu, vydejte do tajemně nasvícených sbírek Antropologického muzea.


Roku 1492 objevil pro celý svět Ameriku Kryštof Kolumbus a o necelé století později španělští conquistadoři celou indiánskou říši dobyli. Na troskách zbořeného hlavního města Tenochtitlánu postavili Mexiko – hlavní město místokrálovství Nového Španělska.

Koloniální období přineslo mnoho skvostných paláců a barokních kostelů, ale také boření, vykořisťování, katolizaci a vysoké daně a Španělé museli čelit mnoha vzpourám a konfliktům: války za nezávislost  vedené kreoly, mexicko-americká válka, v níž již nezávislí Mexičané ztratili obrovská území na severu (Texas, Kalifornie), občanská válka v čele s liberálem Benitem Juárezem, který byl zvolen prvním indiánským prezidentem v celé Latinské Americe.

Indiánskou republiku brzy Evropa potlačila a do Mexika odplul vládnout císař Maxmilián s císařovnou Charlottou a celým dvorem. S císařstvím přišlo do Mexika také mnoho Čechů, zejména hudebníků a botaniků ale i misionářů a dodnes jsou v hudbě tradičních “mariachis” slyšet ozvěny českých lidových písní (např. La Paloma).
Císařství i s vojenskou a finanční podporou Francie vydrželo pouhé čtyři roky (1863 – 1867), Maxmilián byl popraven republikány.


Přelom století se odvíjel ve jménu modernizace, ale také diktatury Porfiria Díaze, tvz. porfiriátu. Zemi ovládali zahraniční podnikatelé a vrstva bohatých, kterým sloužila na latifundiích levná pracovní síla, tvz. peones.
Roku 1910 vypukla Mexická revoluce, v níž Pancho Villa a Emiliano Zapata vybojovali v roce 1917 vyhlášení nové ústavy.


Za druhé světové války Mexiko ostře kritizovalo fašismus a po vyhlazení Lidic, přejmenovali solidárně mexickou vesnici San Jerónimo  na Lidice!

Čechy s Mexikem pojí i rok 1968, kdy zde byly na náměstí Tlatelolco násilně potlačeny demonstrace studentů a to nejen proti XIX. olympijským hrám.

Mexiko historie Mayove
Mexiko historie kolonialni
Mexiko historie Dia de los Muertos
Mexiko historie Habsburkove
Mexiko historie muralismus

Mexiko náboženství

Náboženství, stejně jako mexická mentalita, v sobě pojí katolické a původní indiánské rituály a zvyky. Nejslavnější je kult indiánské Panenky Marie Guadalupské, patronky země, která se zjevila v roce 1531 na místě zasvěceném aztécké bohyni Tonantzin. Dále jsou to oslavy svátku mrtvých Día de los Muertos plné pouličního reje, hudby, barev, květin a cukrových nebo čokoládových lebek, což ukazuje, že některé kulturní zvyky jsou skutečně velmi odlišné od našich evropských. Fascinující je i dekorace barokních kostelů, kde náboženský synkretismus napasovává symboly a příběhy i konkrétní světce na původní božstva a jako výzdobu využívá mexickou exotickou faunu a floru, tvz. tequitqui.
Převládá římskokatolické vyznání (89%), ačkoliv v posledních letech se začíná stále více prosazovat protestantství.
Více najdete na Tradice a zvyky 

Mexiko umění

Moderní mexické umění proslavil zejména Diego Rivera, José Clemente Orozco, David Alfaro Siqueiros velkými nástěnnými malbami “muralismo” a populární Frida Kahlo se svým typickým stylem inspirovaným tradiční lidovou kulturou a lidským tělem. Slavní jsou také Rufino Tamayo, malíř velkoformátových obrazů, grafika a komiks spojené s tématy revoluce a rebelství.

Mexiko hudba

Když se řekne Mexiko, kromě chilli papričky a ostrých hochů si všichni vybaví elegantní “mariachis” v obrovských zdobených sombrerech s kytarami, houslemi a trubkami. Budete se divit, ale tato tradiční lidová hudba z Mexika má kořeny u nás - rakouský císař Maxmilián si s sebou do Mexika vzal celý dvůr včetně kapely. Čeští hudebníci byli velmi populární a mnozí z nich v Mexiku zůstali. Lidová hudba a ozvěny polky uslyšíte také v “rancheras” (mexické country) a “tejano” ze severního Texasu. Los Tigres del Norte.
Oblíbené jsou velké orchestry a kapely (“bandas”) a nejkurióznějším žánrem jsou “corridos” - lidoví zpěváci v kovbojském sombreru opěvují současné hrdiny a jejich skutky, jako za časů revoluce, a to přes to že jimi jsou pašeráci drog a velcí bosové drogových kartelů (“narcocorridos”).
Mexičany jsou i operní zpěvák a podmanivý tenor Ricardo Villazón, rocker Carlos Santana, Ana Barbara, Julieta Venegas nebo Paulina Rubio. Mezi známé mexické kapely patří např. Maná, Panteón Rococó (ska), SKA-P nebo Café Tacvba. 

Mexiko film

Mexiko ve filmu proslavil již Ejzenštejn (Viva México) a Luis Buñuel, který zde řadu let pobýval. Celý svět pak obletěly filmy současné mexické filmové produkce: Amores perros, Babel (Alejandro González Iñárritu), Agua para el chocolate, Mexická jízda (Alonso Cuarón), Post Tenebras Lux (Carlos Reygadas).
Z herců si získali mnohá srdce Gael García Bernal a Diego Luna.