Exotická flóra v Mexiku

Exotická flóra v Mexiku

Palma královská - dorůstá až 600m, listy se využívají jako střešní krytina, z 10ti letého dřeva se může najíst až 20 lidí.
oleandr - pozor v kůře keře je obsažená strychnin
orchidej - oblíbenou pokojovou rostlinu pěstovali již v dávných dobách Aztékové a vyráběli z ní “tortillas”! Recept se ztratil, ale na ozdobu se pěstují po celém Mexiku. Orchideje zde mimo jiné sbíral v polovině 19. století český cestovatel a zahradník Benedikt Roezl a několik druhů je pojmenováno na jeho počest.
kaktusy - Roezl poslal z Oaxacy do Evropy několik tun exemplářů
opuncie - symbol se objevuje i na státním znaku a vlajce s orlem s hadem v zobáku, plody jsou oblíbené ovoce, listy se nakládají nebo základ por výrobu “nejchudších” tortillas
agáve - různé druhy např. k výrobě tequily nebo sisalového vlákna

vanilka - nažka orchideje (Vainilla Planifolia), předkolumbovské civilizace používaly vanilku k ochucování nápojů, název pochází z “vaina” (vagína), který se zkomolil ve španělštině do “vainilla”
ananas - původem z Brazílie a Paraguaye je v Mexiku symbolem pohostinnosti
mahagon - strom s nádherným hnědo-červeným dřevem pro výrobu nábytku a dekorace
kukuřice - kukuřice je plodina stará desetitisíce let a tvořila základ předkolumbovského jídelničku
kakao - boby kakaa sloužily v aztécké říši jako měna a pražené boby s kukuřicí a vodou byly nápojem vládců. Kakao do Evropy přivezl Hernán Cortés a dnešní chuť čokolády vytvořili Francouzi přidáním cukru a Holanďané přidáním mléka.
tamarind - dužina se používá pro výrobu lahodného nápoje oblíbeného po celé Latinské Americe
chicozapote - strom, jehož mízu podobnou kaučuku používali ke žvýkání již Mayové, se dostal s prezidentem Santa Anou až do USA, kde z této hmoty Thomas Adams vyrobil první komerční žvýkačky (španělsky “chicle”)
ceibá - posvátný mayský strom propojuje říši nebe, země i podsvětí
Z Mexika je také amarant, maguey, avokádo nebo batata a v pralesní epitafy, které tradičně zdobí všechny české školy a školky a instituce

Mexiko priroda
Mexiko Palma kralovska
Mexiko priroda koral