Mexiko hudba

Mexiko hudba

Když se řekne Mexiko, kromě chilli papričky a ostrých hochů si všichni vybaví elegantní “mariachis” v obrovských zdobených sombrerech s kytarami, houslemi a trubkami. Budete se divit, ale tato tradiční lidová hudba z Mexika má kořeny u nás - rakouský císař Maxmilián si s sebou do Mexika vzal celý dvůr včetně kapely. Čeští hudebníci byli velmi populární a mnozí z nich v Mexiku zůstali. Lidová hudba a ozvěny polky uslyšíte také v “rancheras” (mexické country) a “tejano” ze severního Texasu. Los Tigres del Norte.
Oblíbené jsou velké orchestry a kapely (“bandas”) a nejkurióznějším žánrem jsou “corridos” - lidoví zpěváci v kovbojském sombreru opěvují současné hrdiny a jejich skutky, jako za časů revoluce, a to přes to že jimi jsou pašeráci drog a velcí bosové drogových kartelů (“narcocorridos”).
Mexičany jsou i operní zpěvák a podmanivý tenor Ricardo Villazón, rocker Carlos Santana, Ana Barbara, Julieta Venegas nebo Paulina Rubio. Mezi známé mexické kapely patří např. Maná, Panteón Rococó (ska), SKA-P nebo Café Tacvba.