Oaxacké tradice a slavnosti

Oaxacké tradice a slavnosti

V Oaxace tak jako v celém koloniálním světě se kuriózně mísí křesťanské a původní indiánské tradice. Nejvýraznějšími svátky je Día de los Muertos (Den zesnulých), kdy se mrtví znovu vracejí na zem a setkávají se se svými blízkými. Mexičané čistí a zdobí hroby zejména ohnivě zářivými květy cempasúchil, cukrovými a čokoládovými lebkami a svým mrtvým chystají doma altar - oltář s mnoha symbolickými dary, květy i jídlem, které měl dotyčný v oblibě. Nocí září nejen tisíce světel ze hřbitovů, ale veselý rej v ulicích podobný karnevalu.

Lokální a nejméně obvyklou vánoční tradicí je Noche de Rábanos (Noc ředkviček), která se slaví 23. prosince a místní zpodobňují z ředkviček a mechu výjevy každodenního života.   

Oaxaca je také proslulá největšími indiánskými řemeslnými trhy. Nenechte si ujít krásné trhy s řemesly v hlavním městě i okolních městečkách: keramika a panenky z Atzompa, fantastičtí draci "alebrijes" z Arrazole, dřevěné figurky ze San martín Tilcajete, mačety v Ocotlánu nebo černá keramika Coyotepecu.

Oaxaca tradice a řemesla