Svátky a slavnosti

Svátky a slavnosti

1. leden Año Nuevo (Nový rok)
6. ledna Día de los Reyes Magos - svátek Tří králů - je dnem, kdy se rozdávají dárky a jí se tradiční rosca de reyes (jako vánočka) se schovanou zapečenou soškou Jezulátka. V ulicích měst potkáte tři krále s pestře nazdobenými průvody. Obzvlášť bujaře se slaví v Ciudad de México, Xochimilco, Campeche a Méridě.
2. února Día de la Candelaria - Jezulátko se vyzvedává z Betlémů, v nazdobených ulicích probíhají ohňostroje, tance, představení a fiesta, často také býčí zápasy a běhy býků ulicemi.
únor Feria Artesanal del Mundo Maya - pestrobarevný trh tradičních řemeslných výrobků (Mérida)
5. únor Día de la Constitución (Den vyhlášení ústavy)
24. února Día de la Bandera - Den vlajky, oficiální oslavy na náměstích po celé zemi, průvody školáků, kteří vzdávají hold vlajce.
24. února Noche de los Rábanos - noc ředkviček připomíná narození Ježíše Krista, vystavují se při ní úchvatně vyřezávané ředkvičky (Oaxaca).
únor/březen karneval - vír tance a hudby, alegorické vozy a pálení podobizen slavných i alegorických postav hříchů, ohňostroje, nejbouřlivěji se slaví v přístavech - na Yucatánu (Campeche), El Puerto de Veracruz.
21. březen
Natalicio de Benito Juárez (Narozeniny prezidenta Benita Juáreze)
březen/duben - Semana Santa (Velikonoční týden)- Velikonoce se slaví po celém Mexiku, zejména na jihu a v koloniálním srdci země. Zajímavé je prolínání indiánských tradic a katolických Pašijových her (Taxco, Pátzcuaro, San Cristóbal de las Casas, Oaxaca).
polovina dubna Sol a Sol Regatta - závod ze St. Petersburgu na Floridě na ostrov Isla Mujeres, ohňostroje, baseball a fiesta.
1. květen Día del Trabajo (Svátek práce)
5. květen Cinco de Mayo - Výročí bitvy u Puebly, kde v roce 1862 Mexičané zvítězili nad francouzskými vojsky.
10. května  Día de la Madre (Den matek) - matka je v Mexiku velmi uctívaná, tento den ji děti zvou na oběd, zasypávají květinami nebo zařizují serenádu od mariachis.
15. května Día de San Isidro - Sv. Isidor žehná před setbou zrní, nářadí i zemědělským zvířatům.
květen/červen - Corpo Christi (slavnost Božího těla) - procesí se koná po celém Mexiku. V Papantle (Veracruzu) probíhá rituál tvz. “voladores”, kteří se spouští na lanech a za zvuků píšťaly kruhovitě létají kolem sloupu ze stromu ceibá, zajišťují tak plodnost a propojení nebes, země a podsvětí. Je o obřad uctívající slunečné božstvo.
1. června Día de la Marina - den námořnictva, který slaví přístavní města vojenskými přehlídkami a ukázkami lodí.
červen Lienzo Charro - celonárodní přehlídka jezdeckého umění “charrerías” podobného kovbojskému rodeu. Koná se v parku Chapultepec (Ciudad de México).
červenec Guelaguetza - krajové tance v pestrobarevných krojích. Ženy a dívky ve vyšívaných huiiles roztáčí vzduchem širokánské sukně s květinovými vzory a vytvářejí krásné obrazce (Oaxaca).
26. července Feria de Santiago Tuxtla - město ve státě Veracruz, v ulicích se nosí gigantické panenky “mojiganga”, tance v jaguářích maskách “danza de los liseres”.
15. srpna Día de la Asunción -  procesí na oslavu Nanebevzetí Panny Marie, během kterých se ulice měst pokrývají květinami.
1. září - Informe presidencial (První den kongresu) - odpoledne se vysílá projev prezidenta republiky.
15. - 16. září Día de la Independencia (Den nezávislosti) - ohňostroje a fiesta na počest Miguela Hidalga a boje za nezávislost na Španělích (zejména Ciudad de México, Hidalgo).
12. říjen Día de la Raza, Descubrimiento de América (Den ras, Objevení Ameriky) - výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, den ras také připomíná smutný osud původních obyvatel Ameriky.
(31. října - ) 2. listopad Día de los Muertos (Památka zesnulých, Dušičky) - nejzajímavější prolnutí americké a evropské kultury, při kterém se, tak jako v aztéckých rituálech, smrt chápe jako součást života. Oslavy provází zdobení hrobů a tvorba domácích oltářů pro předky.
20. listopad Aniversario de la Revolución (Výročí revoluce)
listopad - březen sezóna byčích zápasů - “corida” je oblíbeným dědictvím po španělských kolonizátorech.
listopad/ prosinec Feria de la Plata - mezinárodní veletrh stříbra (Taxco)
20. listopadu Día de la Revolución (Den revoluce) - na oslavu mexické revoluce se chlapci převlékají za partyzány s knírky a holčičky za revolucionářky “lupitas”. Městy procházejí průvody sportovců a žen.
22. listopadu Día de la Santa Cecilia - svátek patronky hudebníků, který se mohutně oslavuje zejména na náměstí Garibaldi v Ciudad de México
listopad Puerto Escondido International Surf Tournament - mezinárodní soutěž v surfování v Oaxace.
12. prosinec Día de Nuestra Seňora de Guadalupe (Svátek Panny Marie Guadalupské) - oslavy zjevení indiánské Panny Marie na pahorku Cerro del Tepejac indiánovi Juanu Diegovi. Chlapci se oblékají za indiány.
16. - 24. prosince posadas - každý den se ztvárňuje jiná episoda z příběhu Panny Marie a Josefa. A jelikož hledají nocleh, slaví se každý večer v jiném domě.
24. prosince  Noche Buena (Štědrý večer)
25. prosinec Navidad (Boží Hod vánoční)
28. prosince Día de los Santos Inocentes (Den Neviňátek) - den Herodova vraždění neviňátek, zde je však dnem žertování jako náš “apríl”.

Mexiko tradice Dia de los Muertos
Mexiko tance Jalisco