Yucatán - základní údaje

Yucatán - základní údaje

Území Yucatánského poloostrova se dělí mezi Spojené státy mexické, Belize a Guatemalu. Mexická část je rozdělená na státy Yucatán, Quintana Roo a Campeche s hlavními městy Mérida, Chetumal a Cancún, kde setaké nachází mezinárodní letiště.

Poloostrov Yucatán leží na jihovýchodním cípu Mexika. Na rozloze 145 000 km² se rozprostírá Yucatánská nížina s tropickým deštným pralesem, posetá objevenými i stále v džungli skrytými pyramidami mayských center, koloniálními městy (Mérida, Campeche, Valladolid, Chetumal aj.), rybářskými vesničkami i turistickými letovisky (Cancún, Playa del Carmen).
Písečné pobřeží s druhým největším korálovým útesem světa oblévá Karibské moře a vody Mexického zálivu. Kromě lagun (Nichupté, Bacalar, Punta Laguna aj.) se nacházejí všechny řeky Yucatánu pod zemí v podobě podzemních řek a zatopených krasových jeskyní zvaných “cenotes”, které vznikly dopadem meteoritu před 65 milióny lety.

Yucatán byl hlavní oblastí pěstování agáve na výrobu sisalu - “henequénu”, kterému se přezdívalo zelené zlato. Do 19. století se zde nacházelo několik haciend nejbohatších mužů Latinské Ameriky.

Yucatan zakladni informace
Yucatán hacienda
Yucatán agáve