Jeskyně “cenotes”

Zatopené krasové jeskyně

scenérie

Po celém Yucatánu se ukrývají tisíce jezírek a zatopených jeskyní - cenotes. Průzračné sladkovodní cenotes nasvícené paprsky slunce vytvářejí tajemnou atmosféru. Osvěžující vody cenotes jsou vhodné pro plavání nebo šnorchlování. Cenotes má také svůj podvodní svět ryb a dalších vodních živočichů, který láká k potápění a šnorchlování. Říká se, že posvátnou “studnu” si hledí mít každá rodina nejlépe hned za domem na dvoře - pro dávné Maye i dnešní obyvatele je to posvátná brána do podsvětí a zdroj pitné vody.

Jeskyně “cenotes”
Jeskyně “cenotes”

Cenotes Yucatán

Nejkrásnější cenotes se nacházejí ve vnitrozemí v okolí Valladolidu - cenote Dzitnup nebo Samulá jsou nejznámější cenotes. Další podzemní řeky a cenotes - Aktun Chen, Dos Ojos, Xel Há - najdete v pásu mezi Tulumem a Playa del Carmen, skrývají se jen pár kroků v džungli. Za poplatek se zde můžete koupat, šnorchlovat i potápět.

NÁŠ TIP

Jestliže jste potápěči, určitě si nenechte ujít cenotes Dos Ojos, které se nacházejí nedaleko od Tulumu.

Jeskyně “cenotes”

Jak vznikly jeskyně cenotes

Tyto fascinující přírodní útvary vznikly rozpukáním vápencového podloží po dopadu obřího asteroidu před 65 milióny lety. V podzemí se utvořil spletitý systém řek a zatopených jeskyní. Některé mají propadlé klenby, a proto vypadají jako malá jezírka. Do jiných vede jen malý otvor, takže pronikající paprsky světla překrásně nasvěcují krápníkovou výzdobu. Pro mnohé obyvatele jsou cenotes dodnes zdrojem pitné vody. Z ní Mayové také vyráběli rituální pálenku „balché”, která se podávala např. obětem bohů, aby jim ulehčila cestu z tohoto světa.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

Průvodce ZDARMA

Chystáte se do Mexika? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Mexiku ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Jeskyně “cenotes”

Cenotes - aktivity

Cenotes je mnoho druhů - zcela uzavřené jeskyně, otevřená jezírka nebo studny. Ty nejvíce uzavřené jsou tajemný neprobádaný svět pro potápěče a speleology, otevřenější pak magickým chrámem pro koupání a šnorchlování a venkovní mají v oblibě místní a mladí ke skákání a na někerých jsou dokonce různá lana a houpačky k "zip-line".

NÁŠ TIP

Nenechte si ujít překrásné cenotes u městečka Cuzamá u Méridy. Pojedete jednokolejkou taženou koněm a můžete se vykoupat v několika cenotes úplně sami.

 
AKTUÁLNĚ