Poloostrov Yucatán - to nejlepší

Jedinečné místo pro dovolenou

scenérie

památky

náboženství

město

Yucatán je poloostrov na jihu Mexika ideální pro dovolenou na krásných karibských plážích. Doporučujeme pobyt zkombinovat s poznáváním mayských památek a exotické přírody ve vnitrozemí. Na Yucatánu najdete tajemné pyramidy z doby mayské civilizace, průzračná jezírka cenotes uprostřed džungle a mnoho druhů exotických zvířat (plameňáci, želvy, krokodýli nebo žraloci velrybí).

Poloostrov Yucatán - to nejlepší
Poloostrov Yucatán - to nejlepší

Exotická dovolená na poloostrově Yucatán

Dovolená na Yucatánu umožňuje skvěle zkombinovat pobyt na tropické pláži s poznáváním mayských památek a pozorováním divoké přírody. Navíc při ní můžete snadno navštívit některý z exotických ostrovů s dosud nedotčenou přírodou - Isla Mujeres, Isla Holbox a další ostrůvky v Karibiku a Mexickém zálivu.

Svou rozlohou Vám Yucatán umožňuje zvládnout dovolenou pohodlně jen autem, bez leteckých přesunů - hlavní archeologická naleziště, koloniální městečka nebo haciendy a další zajímavá místa se nacházejí maximálně 2–5 h od Cancúnu.

Poloostrov Yucatán - to nejlepší

Yucatán - základní údaje

Území Yucatánského poloostrova se dělí mezi Spojené státy mexické, Belize a Guatemalu. Mexická část je rozdělená na státy Yucatán, Quintana Roo a Campeche s hlavními městy Mérida, Chetumal a Cancún, kde se také nachází mezinárodní letiště.

Poloostrov Yucatán leží na jihovýchodním cípu Mexika. Na rozloze 145 000 km² se rozprostírá Yucatánská nížina s tropickým deštným pralesem, posetá objevenými i stále v džungli skrytými pyramidami mayských center, koloniálními městy (Mérida, Campeche, Valladolid, Chetumal aj.), rybářskými vesničkami i turistickými letovisky (Cancún, Playa del Carmen).

Poloostrov Yucatán - to nejlepší

NÁŠ TIP

Ve Valladolidu si nenechte ujít muzeum tequilly spojené s ochutnávkou.

Poloostrov Yucatán - to nejlepší

Yucatán - tajemná říše Mayů

Poloostrov Yucatán, část mayské říše Mayab, obývali Mayové již od 3. století n.l. a název znamená “Země těch, kdo mluví řečí Mayab”.

Španělé tento pozemský ráj obývaný rozvinutou civilizací astronomů a matematiků objevili v roce 1517 a založili zde město Mérida. Ani po definitivní porážce Indiánů během Guerra de Castas (Válka kast) v polovině 19. století se Mayové kolonizátorům plně nepodrobili a dodnes bojují ve státě Chiapas o svobodu.

Polovině obyvatel poloostrova koluje v žilách indiánská krev a mají mayská jména.

Poloostrov Yucatán - to nejlepší

Pěstování agáve

Yucatán byl hlavní oblastí pěstování agáve na výrobu sisalu - “henequénu”, kterému se přezdívalo zelené zlato. Do 19. století se zde nacházelo několik haciend nejbohatších mužů Latinské Ameriky.

Poloostrov Yucatán - to nejlepší

NÁŠ TIP

CENOTE DOS OJOS se nachází asi 20 km severně od Tulumu a přibližně 40 km od Playa del Carmen. Jeho návštěvu doporučujeme, neboť je to příjemné a klidné místo a cenotes zde jsou hned dva. Vstupné činí 200 pesos/os., když chcete cenote prozkoumat sami a zaplavat si. My však jednoznačně doporučujeme druhou variantu, kdy zaplatíte 500 pesos na osobu a na hodinu a půl tak získáte průvodce, ploutve, neopren a šnorchlovací zařízení. Společně s průvodcem proplouváte oběma cenoty a dostáváte se do málo navštěvovaných míst, kde s baterkou, daleko od denního světla zkoumáte nádherné krasové útvary. Pokud jste zkušení potápěči a vlastníte licenci, doporučujeme si objednat tour po podvodních jeskyních přímo na místě, kde je také k zapůjčení profesionální zařízení.

Poloostrov Yucatán - to nejlepší

Pyramidy na Yucatánu

Mnoho mayských památek zůstává stále tajemstvím džungle. Dosud objevené a zpřístupněné areály jsou Uxmal (UNESCO) a Chichén Itzá (UNESCO), Palenque (UNESCO), Itzamal, Tulum, Cobá aEk Balam.

NÁŠ TIP

Tulum se nachází 130 km jižně od Cancúnu a asi 40 km od Playa del Carmen. Velmi hojně je navštěvovaná jeho archeologická zóna, jedná se o světoznámý komplex pyramid přímo u pláže. Tyrkysová barva moře a polorozpadlé pyramidy na útesech dodávají tomuto místu neodolatelný punc a rozhodně stojí za návštěvu. Jinak si městečko Tulum prozatím uchovává svůj volnomyšlenkářský ráz, není turisty tolik vytíženo a nachází se zde řada příjemných restaurací i barů k tolik vytouženému oddychu.

Poloostrov Yucatán - to nejlepší

Cenotes

Písečné pobřeží s druhým největším korálovým útesem světa oblévá Karibské moře a vody Mexického zálivu. Kromě lagun (Nichupté, Bacalar, Punta Laguna aj.) se nacházejí všechny řeky Yucatánu pod zemí v podobě podzemních řek a zatopených krasových jeskyní zvaných “cenotes”, které vznikly dopadem meteoritu před 65 milióny lety.

Poloostov Yucatán je jedním z míst s největším výskytem cenotes na světě. Mayové považovali cenotes za posvátná místa, a proto zřejmě tím nejslavnějším cenote je právě tzv. Studna obětí nacházející se v archeologickém areálu Chichén Itzá, sloužící k lidskému obětování bohům. Na celé Mayské riviéře potkáte spoustu cenotes a s rukou na srdci Vám můžeme říct, že návštěva každého z těchto přírodních úkazů je naprostý zážitek.

Více o jeskyních CENOTES naleznete ZDE

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

 

často kladené otázky

Více otázek