Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů

Tajemné pyramidy

turistika

scenérie

památky

náboženství

město

Navštivte starobylé mayské město Chichén Itzá se slavnou Kukulkánovou pyramidou (UNESCO), která je označovaná za jeden ze sedmi novodobých divů světa. Kromě jiného zde najdete i největší hřiště rituální míčové hry Pelota na světě. Mayové a později Toltékové zde vybudovali i další chrámy a objekty jako například posvátnou studnu, příbytek boha deště Chaka, chrám válečníků nebo observatoř.

Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů
Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů

Kukulkánova pyramida - 7. div světa

Pyramida Kukulkána (Opeřeného hada), Španěly nazývaná El Castillo, patří mezi novodobý 7. div světa. Monumentální stavba v sobě spojuje mayské náboženské symboly, zemědělský rok a pohyb hvězd. Bůh slunce a nebes Kukulcán žehná zemi převtělený do opeřeného hada, když během rovnodennosti dochází k úchvatnému úkazu - stín hada sestupuje po schodišti pyramidy až zmizí v obřích kamenných hlavách v zemi. 91 schodů ze všech světových stran tvoří s chrámem na vrcholu součet 365, což je počet dní mayského kalendářního roku.

NÁŠ TIP

Můžete se ubytovat přímo vedle areálu Chichén Itzá, je zde několik hotelů, které jsou komfortní a v přírodě.

Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů

Praktické rady

  • Chichén Itzá je nejvyhledávanější archeologické centrum na Yucatánu a určitě stojí za návštěvu. Doporučujeme jej navštívit brzy ráno, je zde menší horko a méně turistů. V ceně vstupenky je také efektní turistická světelná show Luz y Sonido (Světlo a zvuk).
  • Vzdálenost od pobřeží (Cancún): 2 hod, 190 km.
  • Doporučená doprava: jedno nebo vícedenní zájezd s průvodcem, nejlépe vozem z půjčovny. Více informací Vám poskytnou zaměstanci CK Go2 Mexiko.
  • Otevírací doba komplexu: 8–17 h, 19 h speciální mayská show.
  • Parkování: 25 pesos.
  • Cena vstupenky: 188 pesos.
Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů

Posvátná hra Pelota

V Chichén Itzá se nachází největší hřiště peloty v Mexiku. “Pelota” - španělsky míč - je posvátná hra k udržení vesmírné rovnováhy. V této míčové hře s prvky fotbalu a basketbalu se hráči strefují kaučukovým míčem do kruhu ve tvaru hada, který symbolizuje boha slunce Kukulkána.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se do Mexika? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Mexiku ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů

Cobá

V obřadním centru Cobá se nachází nejvyšší pyramida na poloostrově Yucatán - Nonoch Mul. Po 120 schodech vystoupáme na 42 m vysokou pyramidu Nohoch Mul, která je součástí rozlehlého areálu. Najdete zde vzácné stély s vyobrazením mayského kalendáře a mnoho skupin pyramid tajemně rozsetých v džungli.

Několik kilometrů od Cobá můžeme také nahlédnout do světa potomků dávných Mayů a navštívit mayskou komunitu. V mayské vesničce dodnes udržují tradiční způsob života, rituály a řemesla: typická ručně zpracovaná keramika, haleny “huipiles” vyšívané pestrými květinovými vzory nebo příprava pokrmů podle indiánských receptů nebo šamanské rituály.

  • Pyramida Nonoch Mul: 120 schodů.
  • Rozloha areálu: 210 km².
  • Vzdálenost Tulum–Cobá: 44 min, 48 km.
Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů

Chichén Itzá

Město založil kolem roku 525 n. l mayský kmen Itzá a až do počátku 16. století představovalo nejmocnější středisko v zemi Mayab. Jeho zánik je dodnes opředený tajemstvím a legenda praví, že důvodem bylo znepřátelení ligy tří království: Chichén Itzy, Uxmalu a Mayapánu. Princezna z Mayapánu, Sac Nité, byla zaslíbena princi z Uxmalu, ale zamiloval se do ní Chanek, princ z Chichén Itzy, který ji v den svatby unesl a uprchl s ní na jih. Když pak rozzuření uxmalští a mayapanští dorazili do Chichén Itzy, bylo město už opuštěné.  Rádi byste se dozvěděli více o tajemství mayské kultury a velkolepých pyramidách? Podívejte se na náš blog a obohaťte se o více zajímavostí CHCI NA CESTY.CZ

NÁŠ TIP

Na pyramidy se vydejte ráno hned po otevření, vyhnete se rozpálenému slunci a hlavně davu turistů, kteří sem míří z mayské riviéry.

Pyramidy Chichén Itzá, Cobá a řev jaguárů

Exotická džungle v indiánském Chiapasu

Chiapas je země hor i ostře zelené džungle, legendární kraj Zapatistů, který tepe směsicí kultur a rituálů a kde se usíná s řevem jaguárů. Lakandónský prales s Indiány, úchvatné pyramidy pohlcené pralesem, vodopády jako Misol Há a Agua Azul, příkré stěny kaňonu El Sumidero, malebná městečka jako San Cristóbal de las Casas nebo Palenque, barevný pouliční život a trhy, tukani, jaguáři, krokodýli i žvýkačkové stromy chicozapote, orchideje nebo kakaovníky.

 
AKTUÁLNĚ