Sopky Mexiko

Popokatépetl a další sopky

turistika

scenérie

Z celkových 453 sopek je Pico de Orizaba zároveň i nejvyšší horou Mexika (5747 m), za ní následuje slavný jazykolam Popocatépetl a “spící žena” Iztaccíhuatl. Činné jsou např. Popocatépetl nebo Volcán de Colima. Posvátné hory bohů zahalené v bílém oparu vytvářejí majestátní kulisy krajině a městečkům mexického vnitrozemí. Pro dávné civilizace představovaly tyto ostré dominanty hor posvátné příbytky bohů nebo dokonce bohy samotné - křesťanští dobyvatelé z Evropy zde zase hledali bránu do pekel.

Sopky Mexiko
Sopky Mexiko

Nejznámější sopka Mexika

Popocatépetl, familierně nazývaný “Popo” leží 72 km od hlavního města Ciudad de México.

Druhá nejvyšší hora Mexika měří 5452 m a Aztékové ji nazývali “kouřící hora” (v nahuatlu znamená popoca – kouřit, tepetl – hora). Dnes je opět posvátná hora Aztéků i kláštery na jejím svahu zahaleny tajemstvím - od roku 2000 z důvodu menších erupcí bylo okolí sopky evakuováno a střeží ji armáda.

Výstup na Popocatépetl je povolen pouze vědeckým expedicím.

NÁŠ TIP

V Mexiku najdete i nejmladší sopku na světě! Jedná se o sopku Paricutín, která vznikla sopečným výbuchem uprostřed kukuřičného pole v roce 1943. Během následujících erupcí vrchol sopky dosáhl výšky 336 metrů během jednoho roku. Erupce trvaly až do roku 1952, výška se zvýšila o dalších 88 metrů. Tak vznikla nová sopka, která se tyčí 424 metrů nad okolní krajinou a zabírá plochu 25 km. Nachází se ve státě Michoacán asi 322 km od Mexico City. Jedná se tedy o pozoruhodnou sopku, u které vědci pozorovali zrod, vývoj i smrt.

Sopky Mexiko

Iztaccíhuatl a Colima

Pokud Vás lákají výšky a blízkost rozžhaveného jádra, vydejte se za "spící ženou" - sousední vulkán Iztaccíhuatl nebo na velmi aktivní sopku Colima. Colima (hranice států Jalisco a Colima na západě Mexika) je nejnebezbečnější sopka v Mexiku a již několikrát lávou zalila své okolí. Výstup na vulkán závisí na síle erupcí a množství vypařovaných plynů.

Další činné sopky jsou: San Martín (Veracruz), Chicón (Chiapas), Cerro Prieto (Baja California) a další.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se do Mexika? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Mexiku ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

 
Sopky Mexiko

Nevado de Toluca nebo-li Xinantecatl

Nevado de Toluca nebo-li Xinantecatl v jazyku náhuatl je čtvrtý nejvyšší bod v Mexiku s výškou 4680 m.n.m. Jedná se o vyhaslou sopku nacházející se 80 km od Mexico City nedaleko města Toluca. Je velmi jednodušše dostupná, jelikož silnice vede téměř k jejímu kráteru. Můžete se tedy nechat vyvézt nahoru a poté se projít okolo jezírka nacházejícího se v kráteru. Díky vysoké nadmořské výšce bude i tato procházka fyzicky náročná. Pokud jste tvrďáci, vyšlápněte si sopku od úpatí. Doporučujeme si však vzít průvodce nebo se účastnit organizovaného výšlapu.

Sopka bývá hlavně v zimním měsících zasněžená, a tudíž se stává oblíbeným cílem cesty obyvatel Mexico City. Je to pro ně téměř jediná šance (kromě Ajusca viz náš tip), jak si užít nebo alespoň vidět sníh a zažít pořádnou zimu. Okolo sopky se rozprostírá přírodní rezervace.

NÁŠ TIP

Na jihu Mexico City můžete navštívit sopku Ajusco. Se svými téměr 4000 metry se jedná o nejvyšší bod města a když počasí dovolí, budete se kochat výhledem na celé město. Můžete zde využít nabídky široké škály aktivit např. zkusit lézt po skalách nebo jezdit na koni. Pokud je to možné, nevyrážejte na Ajusco v neděli. Takový nápad budou mít i tisíce obyvatel velkoměsta a nebývá tam k hnutí.

 
AKTUÁLNĚ