Fauna a Flóra

Fauna a flóra

Mexiko je velice bohaté na faunu a flóru. Netvoří jej pouhé kaktusy, ale je toho mnohem více k vidění. Rostliny mohou být barevné s rozkvetlými květy nebo obsypané sladkým ovocem. Záleží v jaké nadmořské výšce se budete pohybovat - od toho se mění krajina i zvířectvo.

Fauna a Flóra
Fauna a Flóra

Fauna

Co se týče zvířectva, je fauna poměrně bohatá. Z Jížní Ameriky se sem dostali jaguáři, pásovci, mravenečník a velké množství opic. Nejpočetnější třídu bezesporu tvoří hmyz. Velice nepříjemní jsou moskyti, kteří mohou přenášet malárii a žlutou zimnici.
Proto doporučujeme přivézt si repelenty z Česka a být opatrní, když nastane “hora de la mosca” (komárova hodinka) po západu slunce a před východem slunce. Malárie se vyskytuje zejména v odlehlých oblastech na jihu země u hranic s Guatemalou. V turistických oblastech: Yucatán, pobřeží Pacifiku nebo Veracruz v Mexickém zálivu, střední a severní části Mexika se komáři přenášející malárii nevyskytují a riziko nákazy je téměř nulové.
Ze Severní Ameriky pocházejí například medvědi, vydry, jeleni a srnci. Žijí zde i různí hlodavci, dikobrazové a mnoho dalších savců jako například tapír.

NÁŠ TIP

V Mexiku existuje 10 endemických druhů zvířat. Většinou se jedná o ryby nebo hady. Ve státě Oaxaca ale můžete narazit na vzácného zajíce Tehuantepec. V jezeře Xochimilco v Mexico City žije Axolotl mexický neboli vodní dráček. Jedná se o jedinečný druh obojživelníka, který vypadá jako chodící ryba. S největší pravděpodobností se však s tímto živočichem ve volné přírodě nesetkáte, protože se jedná o velmi vzácný a ohrožený druh živočicha.

Fauna a Flóra

Plazi a ještěři

Velkou skupinu tvoří plazi a ještěři. Největší nebezpečí představují četní a prudce jedovatí chřestýši, kteří se vyskytuje především v západním Mexiku. Do Tulumu lidé jezdí pozorovat leguány. Ti se zde vyhřívají na starobylých balvanech. Tulum je bránou do tropického pralesa, přírodní rezervace Tulum a Sian Ka'an, která je zapsáno v UNESCO pro svoji přírodní unikátnost.

Fauna a Flóra

Mořská fauna

Co se týče mořských živočichů, oplývají zdejší vody pestrou faunou. U Mexického zálivu se loví krabi, langusty a ústřice. Největší rybou a žralokem je žralok velrybí, 15ti metrový puntíkovaný milovník planktonu. Plavání v oceánu v jeho blízkosti je jedním z největších zážitků na Yucatánu. Od dubna do září připlouvá tento velikán, aby se živil planktonem, který se zde v tomto období vyskytuje.

Fauna a Flóra

Flóra

Okolo pobřeží tvoří krajinu palmy, tropické stromy, keře a květiny. Oblíbeným produktem flóry jsou sladké brambory - batáty.
Mezi 600 m až 1 800 m je nejúrodnější půda a pěstuje se pšenice, kukuřice, rýže, tabák a káva.
V chladném pásmu se suchým podnebím (nad 1800 m), se vyskytují zejména kaktusy a agáve.
Na jihu a východě se setkáváme s tropickou flórou v typickém deštném lese. Liány jsou téměř všude a krajinu zdobí například rozkvetlé orchideje.

NÁŠ TIP

Šnorchlujte v Akumalu a pozorujte želvy karety obrovské! Stačí mít brýle a šnorchl (výbavu si můžete vypůjčit na pláži) a vyrazit nedaleko břehu. Želvy se v Akumalu vyskytují celoročně, takže úspěch je zaručen.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz