Fauna a Flóra

Fauna a flóra

Mexiko je velice bohaté na faunu a flóru. Netvoří jej pouhé kaktusy, ale je toho mnohem více k vidění. Rostliny mohou být barevné s rozkvetlými květy nebo obsypané sladkým ovocem. Záleží v jaké nadmořské výšce se budete pohybovat - od toho se mění krajina i zvířectvo.

Fauna a Flóra
Fauna a Flóra

Fauna

Co se týče zvířectva, je fauna poměrně bohatá. Z Jížní Ameriky se sem dostali jaguáři, pásovci, mravenečník a velké množství opic. Nejpočetnější třídu bezesporu tvoří hmyz. Velice nepříjemní jsou moskyti, kteří mohou přenášet malárii a žlutou zimnici.
Proto doporučujeme přivézt si repelenty z Česka a být opatrní, když nastane “hora de la mosca” (komárova hodinka) po západu slunce a před východem slunce. Malárie se vyskytuje zejména v odlehlých oblastech na jihu země u hranic s Guatemalou. V turistických oblastech: Yucatán, pobřeží Pacifiku nebo Veracruz v Mexickém zálivu, střední a severní části Mexika se komáři přenášející malárii nevyskytují a riziko nákazy je téměř nulové.
Ze Severní Ameriky pocházejí například medvědi, vydry, jeleni a srnci. Žijí zde i různí hlodavci, dikobrazové a mnoho dalších savců jako například tapír.

NÁŠ TIP

V Mexiku existuje 10 endemických druhů zvířat. Většinou se jedná o ryby nebo hady. Ve státě Oaxaca ale můžete narazit na vzácného zajíce Tehuantepec. V jezeře Xochimilco v Mexico City žije Axolotl mexický neboli vodní dráček. Jedná se o jedinečný druh obojživelníka, který vypadá jako chodící ryba. S největší pravděpodobností se však s tímto živočichem ve volné přírodě nesetkáte, protože se jedná o velmi vzácný a ohrožený druh živočicha.

Fauna a Flóra

Plazi a ještěři

Velkou skupinu tvoří plazi a ještěři. Největší nebezpečí představují četní a prudce jedovatí chřestýši, kteří se vyskytuje především v západním Mexiku. Do Tulumu lidé jezdí pozorovat leguány. Ti se zde vyhřívají na starobylých balvanech. Tulum je bránou do tropického pralesa, přírodní rezervace Tulum a Sian Ka'an, která je zapsáno v UNESCO pro svoji přírodní unikátnost.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se do Mexika? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Mexiku ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Fauna a Flóra

Mořská fauna

Co se týče mořských živočichů, oplývají zdejší vody pestrou faunou. U Mexického zálivu se loví krabi, langusty a ústřice. Největší rybou a žralokem je žralok velrybí, 15ti metrový puntíkovaný milovník planktonu. Plavání v oceánu v jeho blízkosti je jedním z největších zážitků na Yucatánu. Od dubna do září připlouvá tento velikán, aby se živil planktonem, který se zde v tomto období vyskytuje.

Fauna a Flóra

Flóra

Okolo pobřeží tvoří krajinu palmy, tropické stromy, keře a květiny. Oblíbeným produktem flóry jsou sladké brambory - batáty.
Mezi 600 m až 1 800 m je nejúrodnější půda a pěstuje se pšenice, kukuřice, rýže, tabák a káva.
V chladném pásmu se suchým podnebím (nad 1800 m), se vyskytují zejména kaktusy a agáve.
Na jihu a východě se setkáváme s tropickou flórou v typickém deštném lese. Liány jsou téměř všude a krajinu zdobí například rozkvetlé orchideje.

NÁŠ TIP

Šnorchlujte v Akumalu a pozorujte želvy karety obrovské! Stačí mít brýle a šnorchl (výbavu si můžete vypůjčit na pláži) a vyrazit nedaleko břehu. Želvy se v Akumalu vyskytují celoročně, takže úspěch je zaručen.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

 
AKTUÁLNĚ