Koloniální města Yucatánu

Koloniální města Yucatánu

Mexiko je země s bohatou historií a kulturou. Pyramidy, kostely, paláce guvernérů, haciendy i trhy plné barev, bohatá kuchyně, tanec i pouliční život najdete v malebných městech Mérida, Valladolid nebo Izamal. Mexická města jsou svědectvím dávných dob starých civilizací před objevením Nového světa i krutého dobývání a koloniální říše. Městečka mezi sopkami, na pobřeží i ve vnitrozemí poloostrova dodnes žijí tradicemi a zvyky předků a temperamentem autentického Mexika.

Koloniální města Yucatánu
Koloniální města Yucatánu

Mérida

Hlavní město Yucatánu je malebným koloniálním městem s večerními fiestami a tanci probíhajícími na hlavním náměstí. Město založili Španělé na troskách mayských pyramid v roce 1542. Mérida se pyšní nejstarší katedrálou na americkém kontinentu z roku 1598 se slavnou plastikou Cristo de las Ampollas, guvernérským palácem založeným rodinou conquistadora Francisca Monteja. Další dominantou je náměstí Plaza Mayor (Plaza Grande) vyhlášené večerními koncerty a typickými yucatánskými tanci “jaranas”. Pokud Vás zajímají předkolumbovské civilizace, na své si přijdete v Museo Regional de Antropología.

NÁŠ TIP

Navštivte Campeche, překrásné koloniální město nacházející se u pobřeží Mexického zálivu. Od roku 1999 je zapsáno na Seznamu kulturního dědictví UNESCO a nadchne Vás krásnými barevnými fasádami domků a romantickými podloubími. Doporučujeme ochutnat pokrmy z ryb nebo mořských plodů.

Koloniální města Yucatánu

Izamal

Žluté městečko Izamal je fascinující směsí mayských a koloniálních památek. Mayským památkám vévodí jedna z největších mayských staveb - pyramida zasvěcená vládci Velký slunečný ohnivý ara - K'inich K'ak' Mo'. Na plošině po zbořeném mayském chrámu vystavěli františkáni klášter Sv. Františka Paduánského - Convento de Santo Antonio de Padua. Izamal, jako každé koloniální městečko, má svá patia, podloubí, paláce a také trh a mnoho řemeslných dílen. Doporučujeme na trhu koupit výrobky ze sisalu (henequén), který je pro tuto oblast typický: rohože, tašky nebo houpací sítě “hamacas”.

NÁŠ TIP

Mezi Cancúnem a Méridou najdete vesnici Espita, která stojí za jednodenní návštěvu. Nenajdete tady téměř žádnou turistickou infrastrukturu, ale má nádhernou koloniální architekturu a poklidný ráz. Centrem městečka je náměstí s krásnou katedrálou. Určitě navštivte i místní trh.

Koloniální města Yucatánu

Valladolid

Valladolid je autentické koloniální město protkané mexickou kulturou i tradicemi, kde můžete okusit pravou mexickou kuchyni i temperament. Valladolid je 3. největší město na poloostrově Yucatán. Dominantou je katedrála Palacio Municipal s historickými výjevy z dějin města. Oblibě zdejších obyvatel se pak těší kostely Santa Ana a Santa Lucía vybudované mayskými konvertity. Milovníky řemesel nadchne Muzeum řemesel a na náměstí lze zblízka obdivovat nádherně vyšívané haleny “huipiles”. Skvělou možností je projet si městečko na kole. V okolí Valladolidu (Dzitnup) i přímo ve městě (Zazi) se nacházejí nádherné cenotes.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

 
AKTUÁLNĚ