Mayská kultura, tradice a zvyky

Mexiko tradice a zvyky

Mexičané mají velmi rádi společnost, a proto zbožňují oslavy a rodinné sešlosti. Fiesta je symbolem radosti a pospolitosti a je základem každé slavnosti. A důvod slavit, se v Mexiku najde každý den. Oblíbené jsou slavnosti na počest patrona nebo patronky města a světce podle kalendáře a samozřejmě narozeniny nebo jiná výročí v rodině. Mnoho svátků pochází z předkolumbovských náboženských zvyklostí a další přišly s křesťanstvím, které misionáři přibližovali domorodému obyvatelstvu právě skrz živé a pestré “fiesty”, procesí, hry a tance.

Mayská kultura, tradice a zvyky
Mayská kultura, tradice a zvyky

Mexiko náboženství

Náboženství, stejně jako mexická mentalita, v sobě pojí katolické a původní indiánské rituály a zvyky. Nejslavnější je kult indiánské Panenky Marie Guadalupské, patronky země, která se zjevila v roce 1531 na místě zasvěceném aztécké bohyni Tonantzin. Dále jsou to oslavy svátku mrtvých Día de los Muertos plné pouličního reje, hudby, barev, květin a cukrových nebo čokoládových lebek, což ukazuje, že některé kulturní zvyky jsou skutečně velmi odlišné od našich evropských.
Fascinující je i dekorace barokních kostelů, kde náboženský synkretismus napasovává symboly a příběhy i konkrétní světce na původní božstva a jako výzdobu využívá mexickou exotickou faunu a flóru, tvz. tequitqui. Převládá římskokatolické vyznání (89%), ačkoliv v posledních letech se začíná stále více prosazovat protestantství.

Mayská kultura, tradice a zvyky

Mayská civilizace

Dnes žije v Mexiku a Guatemale přibližně šest miliónů Mayů. Jen pralesy, které obklopují zarostlé pyramidy připomínají dávnou mayskou civilizaci, která 1200 let dominovala Střední Americe. Vynikali v hrnčířství, zemědělství, psaní hieroglyfů, tvoření kalendářů a matematice. Zanechali po sobě ohromující množství architektonických skvostů a záhad.

Mayská kultura, tradice a zvyky

Mexické tance a rituály

Tradiční mexické tance hýří fantazií a barvami. Setkat se s nimi můžete na karnevalu z Tlaxcaly, kde vystupují tanečníci Quetzal (podle ptáka Quetzala) zdobení peřím, kterým se honosila aztécká božstva a panovníci. Tanec conchero se tančí na počest Panny Marie Guadalupské, pak je tu tygří tanec nebo slavní “voladores” - starý rituál Totonaků a Nahuů -, při němž se nazdobení “létající muži” spouští z až 30 m vysokého sloupu za rytmu bubínku a rákosové píšťaly. 13 otočení, kterými se spustí až na zem, symbolizují v součtu 52denní cyklus kalendáře, sloup představuje propojení mezi nebem, zemí a podsvětím. Z populárních tanců nezapomeňte vyzkoušet salsu, merengue, danzón a cumbii. Tančírny a taneční sály stále pulsují životem, potkáte v nich zástupce všech generací, ale tančí se i na ulici nebo v barech.

NÁŠ TIP

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec imperdiet nibh et sapien consectetur, dictum consectetur justo laoreet.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

Mayská kultura, tradice a zvyky

Fiesta

“Fiesta je naším jediným požitkem”, říká mexický spisovatel a držitel Nobelovy ceny Octavio Paz. A skutečně, Mexiko je země plná kontrastů, velkých sociálních rozdílů, korupce i násilí spojeného s drogovými kartely a značného vlivu ekonomických zájmů USA, přesto zde nikdo nepropadá beznaději, panuje tu pohoda a lidé se umí radovat a bavit. K tomu ještě přidejte tanec, hlasitou hudbu, jídlo, grilování (tvz. asado), rodinu, přátele a výsledkem je koktejl se vším, co je pro Mexičany důležité - fiesta.
Piñata - patří ke každé fiestě a dětské oslavě. Je to hliněná nádoba obalená papírmašem, ozdobená barevnými papíry a kornouty s třásněmi a naplněná sladkostmi, ovocem a drobnými dárečky. Děti se zavázanýma očima do piñaty bouchají tyčí, dokud se nerozbije a nevypadají z ní všechny sladkosti. Dávný indiánský zvyk misionáři napasovali na souboj člověka s lákavým hříchem - za to, že hřích “zničí”, jsou sladce odměněni.

Mayská kultura, tradice a zvyky

NÁŠ TIP

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec imperdiet nibh et sapien consectetur, dictum consectetur justo laoreet. Nunc vulputate arcu ac tincidunt feugiat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Mauris accumsan libero eu arcu convallis, ac feugiat odio tempus. Aenean commodo, velit sed eleifend semper, erat libero porttitor quam, in pellentesque mauris enim eget orci.

 
AKTUÁLNĚ