Užitečné rady

Mexiko užitečné informace

Chcete navštívit Mexiko? Využijte našich praktických rad a tipů, aby Vaše dovolená proběhla podle Vašich představ a bez stresu. Ať již zvažujete očkování, výměnu peněz nebo si nejste jisti řízením auta, Mexiko známe velmi dobře a rádi Vám s čímkoliv poradíme. Pokud máte chuť, můžete si připravit i základní slovní zásobu a užitečné fráze.

Užitečné rady
Užitečné rady Mexiko

Čas v Mexiku

Časový posun v Mexiku je posunutý o 7 hodin nazpět. Když my vstáváme, na plážích Yucatánu nebo v miliónovém hlavním městě Mexico City mají právě půlnoc. Mexiko je rozlehlá země a zabírá tři časová pásma: GMT - 6 až GMT - 8.

Užitečné rady Mexiko

Co s sebou do Mexika

Na dovolenou do Mexika si vezměte lehké oblečení, plavky, sluneční brýle, pohodlnou obuv, láhev na pití, fotoaparát a dobrou knihu. Využijete i deštník, který poslouží jako slunečník. Do vyšších nadmořských poloh a do kostela nezapomeňte svetr nebo mikinu, delší kalhoty, případně sukni. S vietnamkami si vystačíte téměř všude - na výlety do pralesa a turistiku do vnitrozemí nebo do hor raději volte pevnější sandále a košili z přírodního materiálu, která je prodyšnější a praktičtější než mikina nebo tričko. Nezapomeňte si hned po příjezdu do Mexika obstarat typické “sombrero” - geniální vynález proti úpalu i spálení!
Na šnorchlování a delší pobyty na pláži nebo na moři doporučujeme lehké bílé bavlněné tričko proti spálení. Mexiko je subtropická země, takže je dobré se chránit nejen před sluncem kvalitními opalovacími krémy s vysokým UV faktorem, ale také se chránit proti “mosquitům” dobrým repelentem. Vyskytují se zejména v oblasti pralesa a zahradách a v době “la hora de la mosca” (čas mosquita) - půl hodinu před a po východu/ západu slunce.
Všechny kosmetické přípravky: opalovací krémy, repelent proti komárům a jiné by měli být šetrné k přírodě - přispějete tak k zachování nádherného světa fauny a flóry uvnitř moře, jeskynních jezírek, lagun a korálových útesů. Vynikajícím přírodním repelentem je např. citronela a vyzkoušejte indiánský recept popíjením toniku. Nezapomeňte sbalit ostré předměty (kapesní nožík, nůžky, manikúra, pilník apod.) do zavazadla k odbavení.

Užitečné rady Mexiko

Elektřina v Mexiku

Elektrická síť v Mexiku je 127 V a 60 Hz. Mexiko má zásuvky uzpůsobené na ploché konektory podobně jako v USA. Pro zapojení spotřebičů a elektroniky budete potřebovat adaptér. V hotelech najdete i zásuvky evropského typu.

Užitečné rady Mexiko

Telefonování a roaming

Služba roaming českých operátorů Vodafone, O2 i T-Mobile lze využívat i v Mexiku, jen k tomu potřebujete třípásmový mobil. Ve městech a turistických oblastech na pobřeží je pokrytí signálem dobré, na venkově a v odlehlých oblastech počítejte se slabším nebo žádným spojením. Můžete také volat z oblíbených telefoních budek společnosti (Ladatel), telefonními kartami TM (Teléfonos México), kterou můžete pořídit v supermarketech i menších obchodech, trafikách od $ 100 pesos. Cena hovoru vychází přibližně 45 Kč/min., karty lze koupit v supermarketech, v obchodech s potravinami i na novinových stáncích. Pokud možno netelefonujte přímo z hotelu - hovory z hotelů jsou výrazně dražší.

Užitečné rady Mexiko

Důležitá telefonní čísla

předvolba do ČR: 00420
předvolba do Mexika: 0052
České velvyslanectví v Mexiku: 55312544, 55312777
policie, ambulance, hasiči mají univerzální číslo: 060, 080
lékařská pomoc: 5271 2222, 5563 0686, 5588 5100
informační služba a pomoc pro turisty: 5250 0123
turistická policie: 5250 8221
oznámení trestních činů: 5625 8008, 5625
informace o telefonních číslech: 040

Užitečné rady Mexiko

Pitná voda v Mexiku

Voda z vodovodu v Mexiku není pitná, ale všude je bez problémů k dostání balená voda.

Užitečné rady Mexiko

Měna v Mexiku

Mexická měna je peso, u cen se značí symbolem $. Všude lze platit i americkými dolary, pro které se používá zkratka USD. Na dovolenou si vezměte USD nebo EUR, které můžete vyměnit ve směnárně nebo v hotelu na mexická pesa. Nejlepší kurz většinou nabízejí směnárny (ne ovšem směnárny hotelové). Nedoporučujeme měnit na letišti a vybírat z bankomatů na americké dolary, kurz je méně výhodný.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz