Ciudad de México - hlavní město Mexika

México City, nejlidnatější město amerického kontinentu a hlavní město Mexika leží na severovýchodě země na místě, kde stávalo hlavní centrum původních obyvatel Mexika - Tenochtitlán. Město tří kultur nabízí krásná koloniální zákoutí i ostré kontrasty mrakodrapů, bohatý kulturní život a fascinující antropologické sbírky předkolumbovské kultury. Procestovat ho můžete ve slavném "broukovi" - typickém autě México City.  

Mexico City

Ciudad de México - Mexico City - México D.F.

Ciudad de México, hlavní město Mexika leží na severovýchod ve střední části země na náhorní plošině Altiplano, 2200m nad mořem na území bývalého centra Aztécké říše.
 Dnes je s 20 milióny obyvatel Ciudad de México jedním z nejlidnatějších měst světa. Velkoměsto zápasí s přelidněním, obrovskými sociálními rozdíly, znečištěním ovzduší, nedostatkem pitné vody a dopravními kolapsy - od roku 1989 se zavedlo označení “hoy no circula” (dnes nejezdí).

 

Centrum Ciudad de México tvoří jako v každém městě "zócalo" - náměstí, v tomto případě 2. největší náměstí na světě, Plaza de la Constitución (4ha) vystavěné z trosek Templo Mayor, hlavního chrámu a trosek Tenochtitlánu. Palacio Nacional s výzdobou s motivy dějin Mexika od Diega Rivery zase leží na místě paláce aztéckého náčelníka Cuahtemoca. Nalezneme tady také úchvatné Antropologické muzeum (Museo Antropológico) s největší sbírkou předkolumbovského umění. 
Dalšími atrakcemi jsou Metropolitní katedrála, Zócalo a náměstí Tří kultur, velké bulváry jako Paseo de la Reforma nebo oblíbený park a zámek Chapultepec - bývalé sídlo Maxmiliána Habsburského. 

Mexiko Tenochtitlan Templo Mayor

Zajímavá místa v México D.F.

Osobitou atmosféru města dotvářejí galerie, pouliční umění a řemesla v San Ángel, slavné gigantické nástěnné malby, restaurace s tortillas na všechny způsoby, parky Alameda, umělecká čtvrť v Coyoacánu a jezero Xochimilco, který již velmi vzdáleně připomíná systém kanálů a ostrůvků bývalého aztéckého města. Až příliš slavné pestrobarevně malované gondoly "trajineras" se snaživými majiteli vás provezou mezi plovoucími ostrůvky "chinampas" s květinářstvími a prodavači piva, serenád a jiných romantických zážitků.

 

 

Nenechhte si ujít muzeum Dolores Olmedo Patiño, Diega Rivery a Fridy Kahlo, třídu Avenida Masaryk pojmenovanou podle našeho 1. prezidenta, Basílica Guadalupe zasvěcená patronce - nejnavštěvovanější a nejbohatější svatyně v celém Mexiku  a Tlatelolco -  se zbytky pyramid aztéckého obřadního města, na kterém opět stojí katolický kostel františkánů Santiago de Tlatelolco.

 

 

A pokud máte rádi hudbu a dobré jídlo, zajděte do nějaké "cantiny" nebo "taquería" a zaposlouchejte se do hudby mariachis na náměstí Plaza Garibaldi.

Mexico D.F. zajimavosti mariachis

aztécké Mexico - Tenochtitlán

Ciudad de México leží na zasypaných ruinách hlavního města aztécké říše, Tenochtitlánu. Tenochtitlán bylo v době svého rozkvětu bohaté středisko plné chrámů, pyramid s důmyslně řešenou sítí ulic a kanálů na jezeře Xochimilco. Aztékové je vybudovali na mytickém místě vyvoleném bohy, kteří vysílenému kmeni seslali znamení v podobě orla sedícího na kaktusu nopálu s hadem v zobáku. Tento výjev s podobou Opeřeného hada  najdeme i na státních symbolech Mexika.
Po příchodu španělských conquistadorů, Hernán Cortés se svými muži využil nepřátelství ostatních kmenů, které Aztékové nutili odvádět daně a zejména živé oběti pro svá krvelačná božstva (Huitzilopochtl) a 1524 Tenochtitlán dobil. Nové město bylo vybudované na troskách Tenochtitlánu a zasypaném jezeře - dodnes hlavní město bojuje se sesuvy a spodními vodami.

Mexiko Xochimilco

Teotihuacán - město bohů

Teotihuacán, nejvýznamnějsí náboženské středisko střední Ameriky, leží nedaleko hlavního města v kraji plném emlematických kaktusů - opuncií “nopales” a pepřovníků.
Město, kde se rodí bohové - město bohů okouzlilo i vládce aztécké říše Moctezumu II. Monumentální město protíná působivá Cesta Mrtvých. Dokonale symetrická a rovná třída dlážděná sopečným kamenem vrcholí pyramidou Měsíce a třetí největší pyramidou na světě Pyramidou Slunce, zárodkem aztéckého světa.

Teotihuacán