Sopky v Mexiku

Z celkových 453 sopek je Pico de Orizaba zároveň i nejvyšší horou Mexika (5747m), za ní následuje slavný jazykolam Popocatépetl a “spící princezna” Iztaccíhuatl. Činné jsou např. Popocatépetl nebo Volcán de Colima.Posvátné hory bohů zahalené v bílém oparu vytvářejí majestátní kulisy krajině a městečkům mexického vnitrozemí. Pro dávné civilizace představovaly tyto ostré dominanty hor posvátné příbytky bohů nebo dokonce bohy samotné - křesťanští dobyvatelé z Evropy zde zase hledali bránu do pekel.

Mexiko sopky

Popocatépetl a další sopky

Nejznámější sopka Mexika Popocatépetl, familierně nazývaný “Popo” leží 72 km od hlavního města Ciudad de México. Druhá nejvyšší hora Mexika měří 5452m a Aztékové ji nazývali “kouřící hora” (v nahuatlu znamená popoca – kouřit, tepetl – hora). Dnes je opět posvátná hora Aztéků i kláštery na jejím svahu zahaleny tajemstvím - od roku 2000 z důvodu menších erupcí bylo okolí sopky evakuováno a střeží ji armáda. Výstup na Popocatépetl je povolen pouze vědeckým expedicím.

Pokud vás lákají výšky a blízkost rozžhaveného jádra, vydejte se za "spící princeznou" - sousední vulkán Iztaccíhuatl nebo na velmi aktivní sopku Colima. Colima (hranice států Jalisco a Colima na západě Mexika) je nejnebezbečnější sopka v Mexiku a již několikrát lávou zalila své okolí. Výstup na vulkán závisí na síle erupcí a množství vypařovaných plynů.
Další činné sopky jsou: San Martín (Veracruz), Chicón (Chiapas), Cerro Prieto (Baja California) a další.

Mexiko Popocatepetl