México D.F.

Hlavní město Mexika

scenérie

památky

náboženství

město

Mexico City, nejlidnatější město amerického kontinentu a hlavní město Mexika leží na severovýchodě země na místě, kde stávalo hlavní centrum původních obyvatel Mexika - Tenochtitlán. Město tří kultur nabízí krásná koloniální zákoutí i ostré kontrasty mrakodrapů, bohatý kulturní život a fascinující antropologické sbírky předkolumbovské kultury. Procestovat ho můžete ve slavném "broukovi" - typickém autě Mexico City.

México D.F.
México D.F.

Ciudad de México - Mexico City - México D.F.

Ciudad de México, hlavní město Mexika leží na severovýchod ve střední části země na náhorní plošině Altiplano, 2200 m nad mořem na území bývalého centra Aztécké říše. Dnes je s 20 milióny obyvatel Ciudad de México jedním z nejlidnatějších měst světa. Velkoměsto zápasí s přelidněním, obrovskými sociálními rozdíly, znečištěním ovzduší, nedostatkem pitné vody a dopravními kolapsy - od roku 1989 se zavedlo označení “hoy no circula” (dnes nejezdí).

Centrum Ciudad de México tvoří jako v každém městě "zócalo" - náměstí, v tomto případě 2. největší náměstí na světě, Plaza de la Constitución (4 ha) vystavěné z trosek Templo Mayor, hlavního chrámu a trosek Tenochtitlánu. Palacio Nacional s výzdobou s motivy dějin Mexika od Diega Rivery zase leží na místě paláce aztéckého náčelníka Cuahtemoca. Nalezneme tady také úchvatné Antropologické muzeum (Museo Antropológico) s největší sbírkou předkolumbovského umění. Dalšími atrakcemi jsou Metropolitní katedrála, Zócalo a náměstí Tří kultur, velké bulváry jako Paseo de la Reforma nebo oblíbený park a zámek Chapultepec - bývalé sídlo Maxmiliána Habsburského.

NÁŠ TIP

Pokud se chcete na město podívat z výšky, v centru máte 3 skvělé možnosti. Torre Latinoamericana je nejlepší varianta a nachází se nedaleko hlavního náměstí - Zócala. Dalšími možnostmi jsou Angel de la Independencia na slavném bulváru Paseo de la Reforma a poslední je Monumento a la Revolucion, kde můžete navštívit muzeum věnované mexické revoluci.

México D.F.

Zajímavá místa v México D.F.

Osobitou atmosféru města dotvářejí galerie, pouliční umění a řemesla v San Ángel, slavné gigantické nástěnné malby, restaurace s tortillas na všechny způsoby, parky Alameda, umělecká čtvrť v Coyoacánu a jezero Xochimilco, který již velmi vzdáleně připomíná systém kanálů a ostrůvků bývalého aztéckého města. Až příliš slavné pestrobarevně malované gondoly "trajineras" se snaživými majiteli Vás provezou mezi plovoucími ostrůvky "chinampas" s květinářstvími a prodavači piva, serenád a jiných romantických zážitků.

Nenechte si ujít muzeum Dolores Olmedo Patiño, Diega Rivery a Fridy Kahlo, třídu Avenida Masaryk pojmenovanou podle našeho 1. prezidenta, Basílica Guadalupe zasvěcená patronce - nejnavštěvovanější a nejbohatější svatyně v celém Mexiku a Tlatelolco - se zbytky pyramid aztéckého obřadního města, na kterém opět stojí katolický kostel františkánů Santiago de Tlatelolco.

A pokud máte rádi hudbu a dobré jídlo, zajděte do nějaké "cantiny" nebo "taquería" a zaposlouchejte se do hudby mariachis na náměstí Plaza Garibaldi.

NÁŠ TIP

Zda inklinujete k umění více nebo méně, večerní procházky uměleckými čtvrtěmi Coyoacán a San Ángel si zamilujete.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

México D.F.

Aztécké Mexiko - Tenochtitlán

Ciudad de México leží na zasypaných ruinách hlavního města aztécké říše, Tenochtitlánu. Tenochtitlán bylo v době svého rozkvětu bohaté středisko plné chrámů, pyramid s důmyslně řešenou sítí ulic a kanálů na jezeře Xochimilco. Aztékové je vybudovali na mýtickém místě vyvoleném bohy, kteří vysílenému kmeni seslali znamení v podobě orla sedícího na kaktusu nopálu s hadem v zobáku. Tento výjev s podobou Opeřeného hada najdeme i na státních symbolech Mexika. Po příchodu španělských conquistadorů, Hernán Cortés se svými muži využil nepřátelství ostatních kmenů, které Aztékové nutili odvádět daně a zejména živé oběti pro svá krvelačná božstva (Huitzilopochtl) a 1524 Tenochtitlán dobyl.

Nové město bylo vybudované na troskách Tenochtitlánu a zasypaném jezeře - dodnes hlavní město bojuje se sesuvy a spodními vodami.

México D.F.

México D.F. a okolí

  • Počet obyvatel: přes 20 miliónů,
  • Vzdálenost z Evropy: 16 hod.,
  • Cena letenky: od 16 000 Kč,
  • Teotihuacán: 50 km,
  • Popocatépetl: 1:40 hod, 85 km,
  • Iztaccíhuatl (Amecameca): 1 hod, 63 km.

NÁŠ TIP

Chcete-li si od ruchu ulic odpočinout, navštivte některé z místních parků. Za plíce města se povazuje park Chapultepec, kde můžete navštívit i ZOO. Dalšími zajímavými parky jsou Parque México v Art Deco čtvrti Condesa nebo nedaleký park Espaňa.

 
AKTUÁLNĚ