Pláže a pyramidy Tulum, Akumal

Bělostné pláže Mayské riviéry

turistika

scenérie

památky

Starobylý mayský přístav Tulum, vystavěný na útesu mezi plážemi Karibského moře a džunglí, je jedno z nejkouzelnějších míst Yucatánu. Hledáte-li bělostné bláže, exotickou přírodu a památky, je Tulum ideálním místem pro Vás.

Pláže a pyramidy Tulum, Akumal
Pláže a pyramidy Tulum, Akumal

Památky Tulum a Cobá

Tulum byl vzkvétajícím přístavem. Mayové jej založili kolem roku 433 n.l. a uctívali zde boha Kukulkána (spojovaného s obchodem a kakaem) a nejdůležitější mayskou planetu, Venuši (Xux ek - “hvězda včela”). Chrámy zasvěcené kultu opeřeného hada boha Kukulkána tvoří majestátní celek obehnaný mohutnými hradbami. Největšími dominantami korálového útesu jsou “Hrad” (El Castillo), který sloužil mimo jiné jako maják, Chrám sestupujícího boha, Chrám Fresek s dochovalými malbami, Dům Sloupů, Dům cenotu nebo Chrám větru, který sloužil k náboženským obřadům až do roku 1924.

Necelých 40 minut cesty od Tulumu (48 km) směrem do džungle se na posvátné bílé cestě, “sacbeob”, nachází další mayské centrum, Cobá, s nejvyšší pyramidou na poloostrově Yucatán, Nonoch Mul.

NÁŠ TIP

Akumal je překrásné místo, kde si můžete navíc zaplavat s mořskými želvami, které se pohybují u břehu. Jen pozor, šnorchl nechte radši na hotelu, místní neradi vidí šnorchlování na tomto místě. Plavání není problém.

Pláže a pyramidy Tulum, Akumal

Leguáni v Tulumu a Sian Ka'an (UNESCO)

Do Tulumu lidé jezdí pozorovat ileguány. Ti se zde vyhřívají na starobylých balvanech a chvílemi se zdá, že jsou součástí kamenné výzdoby opevnění. Tulum je branou do tropického pralesa, přírodní rezervace Tulum a Sian Ka'an, která je zapsána v UNESCO pro svoji přírodní unikátnost. Cestou můžete navštívit i opičí útulek.

Pláže a pyramidy Tulum, Akumal

Pláže Tulum a cenotes

Tulum je vystavěný na břehu moře a kamenné schody z útesu vedou přímo na pláž Boca Pela. Romantické útesy ale skrývají další malebné plážičky s bílým pískem a korály. Můžete šnorchlovat, plavat a užívat si naprosto klidné přírodní prostředí.

V okolí Tulumu směrem do džungle se nachází množství nádherných cenotes. Cenotes (dz'onot) jsou zatopené krasové jeskyně s krápníkovými stropy. Přírodní chrámy boha deště Chaaka jsou pro Maye dodnes posvátné. Více informací o cenotes najdete na Cenotes.

Pláže a pyramidy Tulum, Akumal

Tulum městečko

Městečko Tulum se nachází dva kilometry od mayských ruin. Najdete zde restaurace, bary i malebné hotýlky. Na pobřeží na jih od Tulumu vyrůstají luxusní hotelové komplexy a zajímavé ekohotely a bungalovy.

Obraťte se na nás

Petra Silva Monreal, specialistka na Mexiko

+420 774 414 644
+420 216 216 439
mexiko@ckgo2.cz

NÁŠ TIP

Pláž v tulumu určitě stojí za to, proto si ubytování v tulumu na pláži zarezervujte dostatečně dopředu. Zde najdete větší množství cabanas, tedy domečků na pláži, které se ovšem snaží o návrat k přírodě. Občas tam tedy chybí elektřina, teplá voda či okna a i tak zaplatíte relativně astronomickou sumu.

Pláže a pyramidy Tulum, Akumal

Tulum - svatyně Kukulkána a Venuše a mayská observatoř

Dnešní moderní název Tulum označuje “pevnost”, ale původní mayské jméno Zamá znamená “svítání”. A skutečně, nejen slunce, ale i měsíc a hvězdná obloha jsou zde až magicky blízko.

Mayští astronomové odsud pozorovali pohyb planety Venuše během cyklu 584 dní, kdy se hvězda zrodí (odtud název “úsvit”) a putuje od východu k západu až zmizí za obzorem v říši mrtvých. Proto mají zdejší chrámy vchod orientovaný západním směrem a objevuje se na nich několikrát motiv “sestupujícího boha”.

Průvodce ZDARMA

Chystáte se do Mexika? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Mexiku ZDARMA!
Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení ZDE.

Pláže a pyramidy Tulum, Akumal

Praktické rady a informace

  • Archeologický areál Tulum navštivte brzy ráno - vyhnete se nepříjemnému horku a záplavám turistů. A přibalte si plavky! Pokud chcete zažít něco skutečně okouzlujícího, vyražte na pláže kousek dál na jih a pak se vydejte do pralesa za osvěžující průzračnou vodou v jeskyních cenotes.
  • Vzdálenost od pobřeží (Cancún): 1h 45 min, 131 km.
  • Doporučená doprava: jedno nebo vícedenní zájezd s průvodcem, nejlépe vozem z půjčovny. Více informací Vám poskytnou zaměstanci CK Go2 Mexiko.
  • Otevírací doba komplexu: 8–17 h, 7–18 h (v zimě).
  • Cena vstupenky: 57 pesos.
 
AKTUÁLNĚ